Przy śniadaniu o biznesie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przy śniadaniu o biznesie

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 marca 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Podczas Śniadania Biznesowego z Prezydentem Miasta Torunia oraz przedstawicielami urzędu miasta spotkali się lokalni przedsiębiorcy reprezentujący sektor tworzyw sztucznych.

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zorganizowało kolejne Śniadanie Biznesowe Prezydenta Miasta Torunia. Do udziału w spotkaniu, które odbyło się 24 marca br. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu przy ul. Łokietka 3, zaproszonych zostało blisko 30 lokalnych przedsiębiorców reprezentujących sektor tworzyw sztucznych.

Śniadania Biznesowe Prezydenta Miasta Torunia to doskonała okazja do wymiany poglądów na temat tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju toruńskich firm, wspierania aktywności gospodarczej, promocji zatrudnienia oraz współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a samorządem lokalnym. Organizujące ten cykl spotkań Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu jest łącznikiem pomiędzy przedsiębiorcami a samorządem. Jego rolą jest pomoc na całym etapie procesu inwestycyjnego - od znalezienia lokalizacji, przez uzyskanie wymaganych pozwoleń, po rekrutację pracowników, a także kompleksowa opieka poinwestycyjna.

Spotkanie z przedsiębiorcami z sektora tworzyw sztucznych rozpoczął cykl sześciu prezentacji pokazujących, jak miasto może wspierać przedsiębiorców, jak wygląda toruński rynek pracy oraz edukacja wykwalifikowanych pracowników. Tematy prezentacji to:

  • Kierunki zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia – Wojciech Cetkowski, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu;
  • Miejska oferta inwestycyjna – Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami;
  • Zwolnienia od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie miasta Torunia – Maria Skowrońska, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji;
  • Profile kształcenia zawodowego w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych – Józef Pyrczak, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu oraz Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji;
  • Formy wsparcia oferowane przez instytucje rynku pracy na rzecz lokalnych pracodawców z sektora tworzyw sztucznych – Adam Horbulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia;
  • Możliwości pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej przez przedsiębiorców reprezentujących branżę tworzyw sztucznych – Kamil Błaszczyk, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Toruniu.

Wśród poruszanych tematów w dyskusji, która toczona była po prezentacjach, pojawiały się m.in. kwestie lokalizacji na terenie miasta pod potencjalne inwestycje czy wsparcia oferowanego przez miasto. Przede wszystkim jednak skupiono się na kwestii zatrudnienia w przemyśle tworzyw sztucznych i znalezienia dobrych pracowników.

- Jest to główny problem, który spędza sen z powiek przedsiębiorcom działającym w tej branży – brak ludzi do pracy. Ludzi przygotowanych, wykwalifikowanych, najlepiej absolwentów szkół zawodowych, a w przyszłości szkół branżowych. Myślę, że musimy wspólnie szukać rozwiązań tej sytuacji – podsumował spotkanie prezydent miasta Michał Zaleski.- Mogą to być rozwiązania klastrowe czy o charakterze porozumień. Mają one zapewnić młodym ludziom miejsca pracy po ukończeniu szkół o kierunkach zawodowych, przygotowujących do podjęcia pracy w sektorze tworzyw sztucznych, a jednocześnie będą dawały szansę przedsiębiorcom, że ci młodzi ludzie po ukończeniu tych szkół zechcą podjąć u nich pracę – dodał prezydent.

Polska to szósty co do wielkości konsument tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem przemysł ten dynamicznie się rozwija. Tworzywa sztuczne przyczyniają się do racjonalnego i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych oraz znajdują szerokie zastosowanie w produkcji opakowań, budownictwie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym,  motoryzacji, wyrobach medycznych. Dzięki tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, branża tworzyw sztucznych jest również istotnym czynnikiem rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Liczne przedsiębiorstwa działające na terenie Torunia pokazują znaczenie tej branży dla rozwoju miasta.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...