Probaltica wychodzi za Bałtyk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Probaltica wychodzi za Bałtyk

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 kwietnia 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Do niedawna na ten festiwal zapraszano wyłącznie muzyków z krajów położonych nad Bałtykiem. Jednak wspólnota kulturowa państw leżących wokół morza obejmuje również te, które nie mają do niego bezpośredniego dostępu. Dlatego na 23. edycji Probaltiki, która odbędzie się 1-15 maja wystąpią również artyści z Białorusi i Ukrainy.

- Zagłębiając się w XIX- i XX-wieczną twórczość muzyczną wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej, zaczęliśmy dostrzegać nieprzemijające związki, które do dziś można zaobserwować i wręcz usłyszeć w utworach kompozytorów z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Dlatego podczas kolejnej edycji Probaltiki będziemy chcieli przedstawić wzajemne wpływy kulturowe, jakie występują w twórczości muzycznej obszaru od brzegów Morza Bałtyckiego, poprzez dorzecze Odry, Wisły i Niemna, po obszar dorzeczy Dniestru i Dniepru – piszą organizatorzy z Fundacji Probaltica.

Właśnie artyści z krajów niepołożonych nad Bałtykiem zainaugurują oraz zakończą tegoroczny festiwal. Jak zawsze muzyczny cykl rozpocznie się 1 maja. Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi wystąpi pod dyrekcją Yriya Karaveva, a partie solowe na cymbałach wykona Aleksandra Dzenisenia. Tradycją festiwalu jest, że podczas koncertów, oprócz utworów uznanych kompozytorów, rozbrzmiewają również dzieła twórców z państw pochodzenia artystów. Pierwszy muzyczny wieczór zdominują utwory kompozytorów rosyjskich (Vladimira Kuryana, Evegeny’a, Vasilija Kalinnikova), ale będzie też akcent polski – polonez Mikołaja Kleofasa Ogińskiego.  Probaltikę zakończy 15 maja występ artystów Narodowej Symfonicznej Orkiestry Ukrainy z Kijowa. Przy fortepianie zasiądzie utytułowany solista Gennady Demyanchuk. Tego wieczoru zabrzmią dzieła twórców z Ukrainy (Ivan Karabits), z Polski (Zygmunt Stojowski) i z Rosji (Dmitrij Szostakowicz).

W festiwalowych ramach zmieści się jeszcze dziewięć innych muzycznych wydarzeń, zarówno o charakterze kameralnym, jak i przewidzianych na duże zespoły wykonawcze. W sumie na tegorocznym festiwalu zaprezentują się twórcy z dziewięciu państw. Składy nierzadko będą międzynarodowe.

Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędzie się koncert, w którym utwory Bohomolca, Stefaniego, Chopina, Larssona i Karłowicza wykonają wraz z toruńską Multicameratą doskonale znani toruńskiej publiczności szwedzcy artyści z Gotlands Blasarkvintett. Przy fortepianie zasiądzie świetny i wielokrotnie nagradzany muzyk Wojciech Waleczek.

Program festiwalu Probaltica 2016 

Na koncerty wstęp jest wolny, za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w Ratuszu Staromiejskim oraz na godzinę przed imprezą. Wydarzenia odbywać się będą w Dworze Artusa, ratuszu, katedrze św. św. Janów oraz w sali na Jordankach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.