Prezydent Torunia na podium

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Załoga, której członkiem był prezydent Torunia Michał Zaleski, zdobyła pierwsze miejsce w klasie samorządowej w drugim etapie 52. Długodystansowych Regat na Wiśle. Impreza odbywa się w dniach 1 - 4 czerwca 2017 r. Trasa wiedzie z Włocławka, przez Toruń, Solec Kujawski do Bydgoszczy.

Regaty odbywają się pod hasłem "Twarzą do Wisły". Są to najstarsze długodystansowe regaty na królowej polskich rzek - na trasie z Torunia do Bydgoszczy ścigano się już w 1936 roku. Jednak dopiero teraz, w Roku Rzeki Wisły 2017, główne trofeum nabiera szczególnego blasku. Chodzi o Puchar Wisły ufundowany przez Ligę Morską i Rzeczną.

Do tegorocznych regat zgłosiło się ok. 40 jednostek. 2 czerwca załogi płynęły z Włocławka do Torunia. Trasa mierzyła 56 kilometrów (najdłuższa w trakcie regat). W Toruniu o godz. 19.00,  odbyło się uroczyste otwarcie regat. Gości powitał prezydent Torunia Michał Zaleski, który wspólnie z przedstawicielami sąsiednich samorządów tradycyjnym uderzeniem w dzwon otworzył regaty. Nie zabrakło oczywiście występów zespołów szantowych.

W sobotę 3 czerwca na Wiśle zmierzyli się między innymi przedstawiciele samorządów. Barwy Torunia reprezentował prezydent Zaleski. Nieprzypadkowo, gdyż  żeglarstwo jest jego pasją od najmłodszych lat. Załogi wystartowały z Torunia o godz. 11.30. Metę wyznaczono w stanicy wodnej WOPR "Salina" w Solcu Kujawskim. Załoga jachtu Puck, którym płynął prezydent Zaleski, zdobyła w klasie samorządowej I miejsce. Na drugim uplasował się Grudziądz, a na trzecim Ciechocinek.

4 czerwca załogi wypłyną na ostatni etap regat do Bydgoszczy. Meta będzie na 772 kilometrze Wisły, przed Brdyujściem. Na tym odcinku, w dodatkowej imprezie "Regaty w Brdyujściu", zmierzy się żeglarska młodzież w klasach OPT i Cadet.

Zakończenie regat tego samego dnia w porcie Yacht Klubu Polskiego w Bydgoszczy. Tam nastąpi ogłoszenie wyników i nagrodzenie uczestników. Wówczas zostanie wylosowana główna nagroda finansowa - bon o wartości 2.000 zł do wykorzystania w sklepie żeglarskim.

Puchar Wisły Ligii Morskiej i Rzecznej, będący wyjątkowo cenną nagrodą, otrzyma ten żeglarz albo ta załoga, która w najkrótszym czasie pokona wszystkie trzy etapy regat. Warto wiedzieć, że dotychczasowy rekord tradycyjnej trasy Toruń - Bydgoszcz wynosi 2 godziny i 16 minut. Należy do załogi Jacek Daszkiewicz i Ryszard Stachowiak, która wygrała w 1996 na katamaranie własnej konstrukcji. Zdobyć Puchar Wisły w Roku Rzeki Wisły 2017 to jest dopiero coś!

Puchary czekają na również na trzy pierwsze jednostki w poszczególnych klasach, a każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia regat.

Data publikacji: 2017-06-03