Powitaliśmy Chiński Nowy Rok

28 stycznia 2017 r. świętowaliśmy w Toruniu początek Chińskiego Nowego Roku. To Rok Koguta, który sprzyja rozwijaniu kariery i posiadaniu potomstwa.

To już tradycja, że na przełomie stycznia i lutego witamy w Toruniu Chiński Nowy Rok. Dalekowschodnie zwyczaje i tradycje przybliża torunianom Muzeum Okregowe w Toruniu, którego oddział w Kamienicy pod Gwiazdą mieści zbiory orientalne. W tym roku gościem wydarzenia był dziennikarz "Travelera" Michał Cessanis, autor wydanej niedawno książki "Opowieści z pięciu stron świata", który barwnie opowiadał o swoich wyprawach do Chin i pokazał m.in. film nakręcony podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. Po prelekcji na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odbył się efektowny pokaz tańca smoka i ognia w wykonaniu Grupy Cyrkowa. Na koniec nie zabrakło oczywiście chińskich ciasteczek z wróżbą.

Nowy Rok Chiński to najważniejsze święto w kulturze chińskiej, przypadające według zachodniego kalendarza w okolicach stycznia i lutego. Każdy Nowy Rok określany jest odpowiednio jako: Rok Wołu (początek 26 stycznia 2009), Tygrysa (początek 14 lutego 2010), Królika (początek 3 lutego 2011), Smoka (początek 23 stycznia 2012), Węża (początek 10 lutego 2013), Konia (początek 31 stycznia 2014), Owcy (początek 19 lutego 2015), Małpy (początek 8 lutego 2016), stąd noworoczne obchody otrzymują właściwą oprawę odpowiadającą każdemu ze zwierzęcych symboli.

W tym roku przypada Rok Koguta, który rozpoczął się 28 stycznia 2017 roku, a zakończy 15 lutego 2018 roku. W horoskopie chińskim kogut należy do niezbyt sprzyjających znaków zodiaku. Osoby urodzone pod tym znakiem są jednak przebojowe, szybko osiągają wysokie szczeble kariery, równie szybko jednak zaprzepaszczają swoje szanse. Są to osoby wszechstronnie uzdolnione, energiczne. Niezbyt chętnie przyjmują uwagi krytyczne, są kłótliwe i konfliktowe. Mimo tych cech negatywnych posiadają jednak liczne grono znajomych i przyjaciół. W czasie wszelakich imprez są zawsze w centrum uwagi. Kogut uważany jest za przyjazne i pełne odwagi stworzenie. Odpędza złe duchy czy chroni przed pożarem. Piejący kogut jest symbolem zdobytej sławy i pomyślności.

Data publikacji: 2017-01-30