Porozumienie w Radzie Miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Porozumienie w Radzie Miasta

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

20 maja 2015 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał trójstronne porozumienie programowe w zakresie współpracy z klubem radnych Czas Gospodarzy i klubem radnych Platformy Obywatelskiej.

- Najbardziej radosne w tym dokumencie jest słowo „zgodnie” - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.„Zgodnie postanawiamy”, więc chcemy tworzyć rzeczywistość samorządową miasta Torunia w ciągu najbliższych lat po to, aby mieszkańcy odnieśli satysfakcję z tego, że radni przez nich wybrani myślą tylko o spełnieniu oczekiwań torunian.

Porozumienie obejmuje pakiety działań w zakresie postanowień ogólnych (budżetu miasta, decydowania o sprawach wewnętrznych struktur rady), zadań inwestycyjno-rozwojowych.

- Za kadencji prezydenta Michała Zaleskiego Toruń zrobił skok cywilizacyjny, to jest naprawdę inne miasto, które się zmieniło - mówi poseł Tomasz Lenz. – Bardzo cieszę się, że porozumienie jest podpisane, liczę na to, że w kolejnych latach współpraca będzie tak dobrze układała się jak do tej pory.

­- Porozumienie to dwadzieścia pięć merytorycznych punktów, każdy z nich można rozbudować na wiele drobnych projektów - mówi marszałek Piotr Całbecki. – Deklaruję pełne wsparcie.

Pakiet inwestycyjny obejmuje budowy remonty ulic, rozwiązania szkieletowe i średnicowe, kontynuowanie inwestycji kubaturowych, poszerzania bazy sportowej (siłownie osiedlowe, drogi rowerowe).

- Porozumienie dotyczy wszystkich ważniejszych sfer funkcjonowania naszego miasta – zadań inwestycyjnych, w sferze miękkiej, zadań dotyczących sposobu zarządzania naszym miastem - mówi Bartłomiej Jóźwiak przewodniczący Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP.Warto także wspomnieć o otwarciu miasta na rozwój  przedsiębiorczości, o nowym podejściu do przestrzennego patrzenia na tę sprawę.

Pakiet obejmuje rewitalizację w znaczeniu społecznym i  technicznym, dbałości o zespół staromiejski. Kolejne kwestie obejmują sprawne działanie administracji samorządowej, instytucji, zakładów i spółek miejskich.

- To kolejne porozumienie po dokumencie podpisanym w kadencji 2006-2010 - mówi Jarosław Beszczyński, przewodniczący Klub Radnych Czas Gospodarzy. Obecność marszałka Piotra Całbeckiego, posła Tomasza Lenza, senatora Michała Wojtczaka to dobra wróżba na przyszłość.

Porozumienie obejmuje także starania na rzecz pozyskiwania środków Unii Europejskiej na rzecz rozwoju miasta w każdej dziedzinie, budowania silnej marki krajowej i międzynarodowej Torunia oraz współpracy z sąsiednią Bydgoszczą między innymi w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.