Podgórz w Izbie Tradycji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Podgórz w Izbie Tradycji

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 kwietnia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Pamiątki związane z Podgórzem trafiły do Szkolnej Izby Tradycji, otwartej 27 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 15. Izbie patronuje dr Tadeusz Zakrzewski, zmarły w 2014 r. badacz dziejów Torunia i Podgórza.

Szkolna Izba Tradycji jest miejscem gromadzenia pamiątek dotyczących Podgórza – miasta, które przestało istnieć tuż przed II wojną światową. Pomysłodawcą powstania Izby jest Stowarzyszenie „Nasz Podgórz”, na czele z pierwszym prezesem Wojciechem Klabunem i nauczycielem szkoły Adamem Blakiewiczem, członkiem stowarzyszenia, który odpowiadał za część merytoryczną i komentarz o eksponatach i historii Izby. Inicjatywę wsparła dyrekcja Zespołu Szkół nr 15, która udostępniła na ten cel pomieszczenie.

W uroczystości otwarcia Izby wzięła udział rodzina śp. dra Tadeusza Zakrzewskiego, m.in. żona pani Anna Zakrzewska, która do Izby przekazała część zbiorów męża. Gośćmi spotkania byli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczacy Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski

W Izbie znajduje się szereg pamiątek z różnych okresów historycznych. Ekspozycja składa się z 3 części: historia Podgórza, historia Szkoły Podstawowej nr 15 i część poświęcona patronowi Izby dr. Tadeuszowi Zakrzewskiemu. Można obejrzeć m.in. mundury z II wojny światowej, oryginały dokumentów (karty pracy, dowody tożsamości), numizmaty (szelągi toruńskie z XVIII wieku), militaria (repliki broni palnej i oryginalna broń biała), elementy wyposażenia wojskowego, rzeczy codziennego użytku i wyposażenia mieszkań pozyskane na terenie Podgórza, odznaczenia, materiały źródłowe z dorobku dr. Tadeusza Zakrzewskiego (rękopisy, kopie dokumentów, fiszki, bloczki znaczków opłat miejskich z Podgórza z okresu II Rzeczpospolitej), fotografie. Do najcenniejszych eksponatów należy edykt króla Fryderyka Wilhelma III o uwłaszczeniu chłopów z 1808 roku.

Członkowie Stowarzyszenia „Nasz Podgórz” traktują Izbę jako kolejny krok do stworzenia Muzeum Historii Miasta Podgórza, które będzie ratować pamięć i edukować mieszkańców, a także stanowić atrakcję turystyczną. W tym celu nagrywają wspomnienia o dawnym Podgórzu, chcą też w tym roku uruchomić specjalną stronę internetową.

Patron Izby, dr Tadeusz Zakrzewski - wieloletni dyrektor Towarzystwa Naukowego w Toruniu, prezes Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela, członek zarządu Towarzystwa Miłośników Torunia, uhonorowany w 2002 r. Medalem „Thorunium”, znawca dziejów Torunia, autorytet w kręgu polskich bibliotekarzy, przewodniczący komitetu redakcyjnego i redaktor „Rocznika Toruńskiego” (1975-1994), promotor wysokiej kultury i opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Urodzony w Toruniu (4 sierpnia 1922 r.), zmarł w Toruniu (24 marca 2014). W czasie wojny działał w organizacji konspiracyjnej Związek Jaszczurczy. Był absolwentem UMK (Wydział Prawno- Ekonomiczny). Poświęcił się badaniu historii, wykorzystując zbiory Biblioteki Głównej UMK. Już wtedy zaczął tworzyć własną biblioteczkę. Zajął się tłumaczeniem francuskich, niemieckich i angielskich tekstów wybitnych teoretyków sztuki i artystów XX wieku. Współpracował z toruńskim biurem Wystaw Artystycznych, Związkiem Polskich Artystów Plastyków i z Muzeum Okręgowym w Toruniu (opracowywał katalogi ogólnopolskich ekspozycji artystycznych). Doktorat na UMK obronił pod kierunkiem profesora W. Łukaszewicza. Był jednym z organizatorów obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w 1973 r. oraz stulecia powstania TNT w 1975 r. Należał do wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie zajmował się rejestrowaniem pomników i miejsc pamięci narodowej na terenie województwa toruńskiego. Od 1993 r. prowadził wykłady z historii Podgórza i kolekcjonował materiały związane z tym zagadnieniem. W 2005 r., z okazji 450-lecia Pogórza, wraz z Towarzystwem Bibliofilów przygotował wystawę w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.