Plac Chrapka z unijnym dofinansowaniem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plac Chrapka z unijnym dofinansowaniem

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 16 marca 2017
Autor: Sylwia Derengowska

Przebudowa placu Chrapka z unijnym wsparciem! Na realizację zadania miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 85%. 

Dofinasowanie pochodzi z konkursu w działaniu 4.2 Programu Infrastruktura i Środowisko. Pierwotnie projekt, pomimo pozytywnej oceny w konkursie, znajdował się na liście rezerwowej. Teraz, dzięki przesunięciu środków w ramach programu, udało się uzyskać maksymalne dofinansowanie.

Decyzję o przyznaniu dofinansowania dla kolejnej toruńskiej inwestycji 16 marca 2017 r. ogłosili wspólnie prezydent Torunia Michał Zaleski i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz na briefingu przy pl. Chrapka. 

- Dotarła do nas dobra wiadomość, że będziemy mogli rozpocząć przetarg, a później przebudowę placu bp Chrapka. To ostatnie takie miejsce w Toruniu - nie dość, że skomplikowane geometrycznie, jeśli chodzi o rozwiązania drogowe, to także powodujące dużą liczbę kolizji. Mamy przygotowaną kompletną dokumentację techniczną i potrzeba nam było tej „oliwy inwestycyjnej” w postaci unijnego dofinansowania. Będzie to rondo turbinowe, trójwlotowe, więc będzie potrzebna korekta linii tramwajowej na placu. Ale za to już pod koniec przyszłego roku będziemy jeździć po kolejnym, dobrze zorganizowanym toruńskim skrzyżowaniu - powiedział Zaleski. – Dziękuję panu wojewodzie za dobre wieści i liczę na kolejne, bo mamy jeszcze sporo zadań inwestycyjnych.

- Przyznanie dofinansowania było możliwe dzięki dobremu przygotowaniu projektu, a okoliczności dzisiejszego spotkania są efektem dobrej współpracy rządowo-samorządowejdodał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.




Warto wiedzieć:

Plac Bpa Chrapka to skrzyżowanie trzech dróg krajowych: DK15, DK80 i przebiegającej w bardzo bliskiej odległości DK91, której przebieg stanowi alternatywę dla autostrady A1. Z uwagi na swoją lokalizację plac Bpa Chrapka stanowi bardzo ważny punkt na mapie drogowej w tej części miasta, ponieważ pełni funkcję łącznika powyższych dróg krajowych z ul. Grudziądzką (DK91) stanowiącą drogę wylotową.

Plac Bpa Chrapka to jedno z najważniejszych, ale i najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań na mapie komunikacyjnej Torunia. Zastosowane tu rozwiązania są słabo czytelne dla kierowców i sprawiają im wiele trudności. W ciągu roku dochodzi tu średnio do 42 kolizji i dwóch wypadków. Na niski poziom bezpieczeństwa ma wpływ także duża liczba przejść dla pieszych oraz duża prędkość, jaką kierowcy rozwijają w obrębie skrzyżowania. Sytuacja na skrzyżowaniu ma wpływ na rozkład ruchu drogowego odbywającego się na wszystkich kierunkach oraz na płynność i przepustowość ruchu w okolicach centrum miasta. Po przebudowie plac Chrapka będzie stanowić przejrzyste bezkolizyjne skrzyżowanie dróg krajowych.

Realizacja projektu przyniesie polepszenie dostępu do obszarów kluczowych dla rozwoju gospodarczego województwa, międzyregionalnych układów komunikacyjnych oraz wzrost bezpieczeństwa użytkowników drogi, a także wpłynie na zwiększenie mobilności mieszkańców regionu. Realizacja projektu zapewni szybszy i bezpieczny dostęp do sieci dróg krajowych oraz niższego rzędu, a infrastruktura drogowa przystosowana będzie do przewidywanego natężenia ruchu drogowego. W wyniku rozwoju infrastruktury drogowej nastąpi istotna poprawa przejezdności przez m. Toruń.

Na placu Chrapka powstanie rondo turbinowe. Co to oznacza? Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania się strumieni ruchu zmniejsza ryzyko kolizji.

Warto dodać, że  rozwiązaniach drogowych na placu Chrapka zadecydowali mieszkańcy Torunia w czasie konsultacji drogowych, które odbyły się w 2011 roku.

Wartość całkowita projektu to 26,3 mln zł, a unijne dofinansowanie – 22,2 mln zł. 

Mapki z zakresem prac

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.