Piosenka filmowa zabrzmi w maju

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

VIII edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej odbędzie się w Toruniu w dniach 25-27 maja 2017 r.

W maju, a nie w sierpniu jak w przypadku dotychczasowych edycji odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Na otwarcie festiwalu, 25 maja o 19:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki widzowie zobaczą musical warszawskiego teatru Syrena pt. "Kariera Nikodema Dyzmy". To harmonijne widowisko opierające się na powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1932 roku pod tym samym tytułem. Wyraziście zarysowane postaci, przejrzysta i logiczna dramaturgia wkomponowana przez pisarza w klarowne wątki sprawiła, że w 1980 roku powstał siedmioodcinkowy serial telewizyjny w reżyserii Jana Rybkowskiego, w którym w tytułową rolę zagrał nieoceniony Roman Wilhelmi.

- "Kariera Nikodema Dyzmy"o historia ubogiego - nazwijmy to wprost - buca, człowieka obdarzonego średnim intelektem, nieszczęśliwego, biednego, wykluczonego, który na skutek zbiegu okoliczności robi zawrotną karierę. Zabawne i groteskowe sytuacje tytułowego bohatera, w którego wciela się Przemysław Bluszcz, ukazują nam mechanizmy rządzące ludźmi i światem wokół nas - mówi Wojciech Kościelniak, reżyser musicalu. Oprócz Bluszcza na scenie Jordanek pojawią się: Marta Walesiak i Barbara Melzer, Anna Terpiłowska, Emilia Komarnicka i Karolina Michalik oraz Przemysław Glapiński.

Bilety w cenie 70 zł będą do nabycia w kasie CKK Jordanki i w serwisie www.Bilety24.pl od 10 marca 2017 r.

Festiwalowi Piosenki i Ballady Filmowej jak co roku towarzyszyć będzie przegląd konkursowy, który wyłoni kolejne talenty wokalne. Przegląd jest adresowany do wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, a zwłaszcza laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych. W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat. W przeglądzie konkursowym nie mogą brać udziału nagrodzeni uczestnicy poprzednich edycji.

- Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną pod adresem www.tak.torun.pl/festiwal, natomiast na adres Biura Organizacyjnego Przeglądu Konkursowego (Toruńska Agenda Kulturalna, ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń) w nieprzekraczalnym terminie do 31.03.2017 r. należy nadesłać nagrania audio-video w formacie DVD z zapisem wykonania dwóch dowolnie wybranych piosenek filmowych — jednej z repertuaru kina polskiego, drugiej z repertuaru kina światowego. Nagranie powinno być wykonane „live”, bez montażu, z jednego ujęcia kamery i obejmować całą postać wykonawcy informuje Małgorzata Juras z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Oceny nagrań dokonają kierownik muzyczny festiwalu  Krzesimir Dębski i dyrektor wydarzenia Andrzej Szmak. Nazwiska uczestników przeglądu poznamy do 12 kwietnia. Jego laureaci wezmą udział w koncercie galowym na zakończenie festiwalu, 27 maja. Na zwycięzców Przeglądu Konkursowego czekają atrakcyjne nagrody. Oprócz Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w kwocie 15 000 zł, nagroda za zdobycie II i III miejsca, odpowiednio 8 000 zł i 5 000 zł oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie piosenki z filmu polskiego i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego.

Więcej informacji, regulamin oraz odsyłacz do karty zgłoszenia dostępne są na stronie www.piosenkafilmowa.pl.

Data publikacji: 2017-01-24