Pierwsza „Szkoła Ucząca Się” w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierwsza „Szkoła Ucząca Się” w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Pierwsza „Szkoła Ucząca Się”  w Toruniu

Szkoła Podstawowa nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu otrzymała jako pierwsza placówka w mieście honorowy tytuł „Szkoły Uczącej  Się”.

Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu otrzymała certyfikat jakości nauczania i uczenia się uczniów przyznawany szkołom przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności za pogłębianie rozumienia oceniania kształtującego poprzez pracę ze strategiami dobrego nauczania i wprowadzanie praktyk profesjonalnej pracy nauczycieli.

Certyfikat jakości nauczania został wręczony podczas spotkania w którym uczestniczyli nauczyciele, rodzice, uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście: Kujawsko–Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek, radny Bartłomiej Jóźwiak oraz dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska. List gratulacyjny dla SP nr 27 na ręce dyrektora szkoły Anny Czarnowskiej w imieniu Prezydenta Miasta Torunia wręczyła dyrektor Wydziału Edukacji UMT Anna Łukaszewska.

W  2012 roku  szkoła przystąpiła do programu „Szkoła Ucząca się – Rozwijanie Uczenia się i Nauczania”. Realizacja programu przebiegała w dwóch etapach: na poziomie podstawowym „Ocenianie kształtujące w szkole uczącej się” i na poziomie zaawansowanym „Rozwijanie uczenia się i nauczania”.  Na poziomie pierwszym szkoła poznawała i wprowadzała do swojej codziennej pracy z uczniami podstawowe elementy oceniania kształtującego: cele lekcji, kryteria sukcesu, informację zwrotną, pytania kluczowe i techniki zadawania pytań, ocenę koleżeńską, samoocenę.

Poziom zaawansowany koncentrował działania na pogłębianiu rozumienia oceniania kształtującego poprzez pracę ze strategiami oceniania kształtującego. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach, kursach internetowych, warsztatach regionalnych oraz wymieniali się doświadczeniami na platformie edukacyjnej. Mieli możliwość przyglądania się sobie i uczniom oraz doskonalenia własnych działań zmierzających do motywowania uczniów do nauki oraz wdrażania do współpracy i samodzielnego poszukiwania.

W celu podsumowania efektów czteroletniego wdrażania strategii oceniania kształtującego w pracy z uczniami szkoła otworzyła po raz kolejny swoje drzwi dla innych, by pokazać sposób na „dobre uczenie”. W trakcie „Panelu koleżeńskiego” zaproszeni goście (dyrektorzy szkół i nauczyciele Szkół Uczących Się) poznawali dobre praktyki szkoły oraz brali udział w dyskusji na temat dobrego uczenia się i nauczania.  Lekcje, w których paneliści uczestniczyli, potwierdziły, że szkoła, pracując strategiami oceniania kształtującego i wykorzystując nowe technologie, buduje atmosferę sprzyjającą uczeniu się.

Obserwacje były prowadzone w czasie spaceru edukacyjnego, który stanowił pierwszą część wizyty panelowej w szkole i objął 15-minutowe fragmenty sześciu lekcji: języka polskiego w kl.VI, przyrody w kl. V i edukacji wczesnoszkolnej. W oparciu o dowody zebrane w czasie spaceru edukacyjnego oraz wyniki rozmów z nauczycielami i uczniami zostały zdiagnozowane standardy pracy funkcjonujące w szkole.

Obok obserwacji lekcji, drugim z centralnych wydarzeń spotkania, była dyskusja w formule  World Café dotycząca tematów:

  • Uczymy się od siebie nawzajem – korzyści i przeszkody.
  • Jaka powinna być informacja zwrotna, by pomagała w uczeniu się?
  • Jak zmotywować niezmotywowanych?
  • Jak uzyskać obiektywną ocenę koleżeńską?

Dzięki wprowadzanym elementom oceniania kształtującego szkoła od lat utrzymuje stały, wysoki poziom nauczania i uczenia się, a źródłem sukcesów w realizacji wyznaczonych celów jest zgrany zespół i skuteczna współpraca z rodzicami.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.