Osiedle na Glinkach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Osiedle na Glinkach

Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2017
Autor: Magdalena Winiarska

W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji na terenie Glinek, gdzie odkryto miejsce zbiorowego pochówku jeńców niemieckich.

Inwestycja na terenie Glinek, gdzie odkryto miejsce zbiorowego pochówku jeńców niemieckich, była przedmiotem spotkania, które odbyło się 6 lutego w Urzędzie Miasta Torunia. W jego trakcie podsumowano dotychczasowe działania prowadzone na przedmiotowym obszarze, z uwzględnieniem historii tego miejsca, w tym przeznaczenia w dotychczasowych planach zagospodarowania przestrzennego gminy oraz innych uwarunkowań mających wpływ na podejmowane decyzje.

W spotkaniu wzięli udział: prezydent Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Rasielewski oraz przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Biura Mieszkalnictwa i Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obecny był również pan Maciej Milak z Fundacji „Pamięć”, reprezentujący także Narodowy Związek Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi – Volksbund, który prowadzi na terenie Glinek prace ekshumacyjne. W ich wyniku ustalono, że na omawianym terenie znajdują się trzy mogiły zbiorowe, w których pochówki zaczęły się w marcu 1945 roku. Jak dotąd wydobyto z nich szczątki blisko 1600 osób – więzionych w tamtejszym obozie żołnierzy niemieckich. Kim byli zmarli wiadomo dzięki noszonym przez nich tzw. nieśmiertelnikom, które umożliwiają identyfikację. Jak mówił Maciej Milak z Fundacji, na Glinkach pochowanych w tym miejscu może być około 2000 osób.

Całość prac prowadzona jest zgodnie z umową zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej, podpisaną w Warszawie 8 grudnia 2003 r. Zgodnie z umową, szczątki zostaną pochowane na jednym z 13 polskich cmentarzy, na terenie których znajdują się zbiorowe groby. Pierwotnie miał to być cmentarz w Mławce koło Mińska Mazowieckiego, jednak ze względu na ilość szczątków ekshumowanych na Glinkach, najprawdopodobniej trafią one na cmentarz w Bartoszach koło Ełku. Jak podkreślał w trakcie spotkania Maciej Milak, strona niemiecka nie jest zainteresowana pozostawieniem szczątków na terenie Glinek, najważniejsza jest dla niej możliwość odnalezienia ofiar i ich zidentyfikowania.  

Prowadzone prace ekshumacyjne na Glinkach zostaną zakończone w marcu. Do tego czasu szczątki Niemców więzionych w tamtejszym obozie zostaną wydobyte, a teren będzie dokładnie oczyszczony. Miasto planuje także zlecić dalsze prace sondażowo-archeologiczne na pozostałym obszarze. Przedmiotem analiz w najbliższym czasie będą plany inwestycyjne w tym miejscu.

Warto jednak podkreślić, że wszelkie działania inwestycyjne prowadzone na tym terenie wynikają z prawomocnych decyzji administracyjnych o pozwoleniu na budowę. Decyzje te wydane zostały po zbadaniu zgodności planowanych inwestycji z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Glinki”.

Przedmiotowe tereny od wielu lat przeznaczone były na cele inwestycyjne. Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego z roku 1994 zakładał możliwość realizacji na terenie Glinek funkcji produkcyjno-składowych.

W roku 2002 na zlecenie Urzędu Miasta Torunia opracowana została koncepcja osiedla domów socjalnych, wskazująca nowe możliwości zagospodarowania terenów w południowej części obszaru.

W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia, uchwalonym przez Radę Miasta Torunia w roku 2006, wskazano tutaj funkcje usługowo-mieszkaniowe.

W roku 2008 przystąpiono do opracowania planu miejscowego dla obszaru Glinek. W procedurze planistycznej liczne organy opiniujące i uzgadniające projekt planu nie wniosły do niego uwag. Nie odnotowano również żadnych informacji o znajdujących się tam zbiorowych mogiłach w korespondencji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Plan zatem został uchwalony przez Radę Miasta Torunia w roku 2009.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.