Orkiestra na Jordankach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Orkiestra na Jordankach

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 lipca 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Już w przyszłym roku na scenie powstającej wielofunkcyjnej sali koncertowej na Jordankach będą się regularnie odbywać koncerty toruńskich filharmoników.

O siedzibie orkiestry i związanych z nią planach koncertowych opowiada Paweł Dudzik, dyrektor TOS.

Od czasu do czasu zagląda Pan na teren budowy na toruńskich Jordankach. Czy jest Pan podekscytowany, że wielofunkcyjna sala koncertowa, a tym samym nowa siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej rośnie w tak szybkim tempie?

Oczywiście, że interesuję się tym co się dzieje na placu budowy sali. Z każdym dniem można wyobrazić sobie coraz bardziej jak będzie wewnątrz i jak duży będzie to obiekt. Samo usytuowanie i otoczenie obiektu jest unikatowe. Często zdarza się, że obiekty kultury, mimo pięknych wnętrz są „wciśnięte” pomiędzy inne budynki. W Toruniu sala będzie otoczona zielenią, która daje poczucie przestrzeni i oddechu. Jeśli chodzi o tempo powstania obiektu to faktycznie przygotowujemy już program na koncerty otwierające nową siedzibę Orkiestry.

Pomimo niezwykłej atmosfery i wspaniałych wnętrz Dworu Artusa zaistniała potrzeba by TOS miała nową siedzibę.

Kiedy Rada Miasta Torunia zdecydował o możliwości udostępnienia pomieszczeń dla Orkiestry w Dworze Artusa to zespół muzyków funkcjonował w składzie kameralnym. W roku 2015 minie 20 lat od chwili kiedy TOS rezyduje w Dworze Artusa. Przez ten czas Orkiestra powiększyła swój skład i w roku 2006 przyjęła nazwę Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W związku z tym scena w Sali Wielkiej Dworu Artusa zrobiła się za mała aby pomieścić swobodnie wszystkich muzyków. Kiedy chcemy zaprezentować muzykę romantyczną, współczesną czy filmową, gdy występujemy z chórem to musimy powiększać scenę kosztem widowni. Również adaptacje operetek prezentowane przez TOS odbywały się z udziałem zmniejszonego zespołu muzycznego.

Już w przyszłym roku TOS będzie mogła grać w jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Czy ma to wpływ na przyszły program artystyczny Orkiestry?

Niewątpliwie da nam to nowe możliwości wykonawcze. Wspomniane już adaptacje operetkowe będą mogły być wykonywane tak jak powinny tzn. aktorzy i śpiewacy na scenie, a orkiestra w kanale muzycznym. Koncerty z chórem będą wykonywane na scenie gdzie na potrzeby większego składu orkiestry będzie montowana muszla akustyczna. Koncerty z udziałem tancerzy, śpiewaków operowych, piosenkarzy, koncerty orkiestry z projekcjami wizualnymi, koncerty audiowizualne – to wszytko będzie teraz możliwe ze względu na wielkość scen i wyposażenie techniczne.

Wielofunkcyjna sala koncertowa na Jordankach będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co więcej, TOS szykuje wyjątkowe wydarzenia artystyczne skierowane dla tej grupy odbiorców.

Tak, na początek jeden z koncertów przyszłorocznego Festiwalu Europa-Toruń, Muzyka i Architektura planujemy z udziałem osób niedosłyszących. Musimy odpowiednio dobrać repertuar i instrumentarium, aby drgania towarzyszące wytwarzaniu dźwięków mogły dotrzeć do widowni. Jeżeli eksperyment się powiedzie, to powiększy się nam się liczba melomanów i słuchaczy, a kolejne koncerty będziemy planować w oparciu o zdobyte doświadczenia.

Jakiego typu wydarzenia organizowane przez TOS w nowej sali, melomani z Torunia powinni wpisać do swojego kalendarza imprez artystycznych na „których koniecznie trzeba być"?

Chcielibyśmy, aby każdy koncert TOS był takim wydarzenie na którym trzeba być, ale ze względu na mnogość propozycji koncertowych w Toruniu nie zawsze tak jest. Program koncertów na sezon 2015/2016 jest właśnie w trakcie ustalania. Plan zostanie wcześniej przedstawiony i wtedy słuchacze rozstrzygną na które wydarzenia przyjdą.

Obie sceny nowopowstającego obiektu na terenie Jordanek mają być miejscem ekspresji twórców różnych dziedzin artystycznych. Czy w związku z tym, możemy spodziewać się, że TOS będzie współrealizować z innymi artystami wydarzenia nie tylko stricte muzyczne, np. przedstawienia operetkowe, teatralne lub nawet taneczne?

Tak, planujemy również projekty w których orkiestra będzie pełniła rolę akompaniatora lub współwykonawcy. Przygotowujemy propozycje o innym charakterze niż koncerty symfoniczne. Mamy to szczęście, że wśród muzyków TOS mamy instrumentalistów uprawiających nie tylko poważną muzykę, ale także jazzową, rozrywkową, czy nawet taneczną - co czyni Orkiestrę bardziej uniwersalną. Dyrygenci, którzy współpracują z TOS prowadząc koncerty „lżejszego kalibru" często chwalą sobie dużą swobodę z jaką Orkiestra gra repertuar „nie symfoniczny” i chwytanie w lot intencji dyrygenta. Myślimy o koncertach znanych wykonawców muzyki rozrywkowej z towarzyszeniem TOS.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.