Ofiarom wybuchu trotylu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ofiarom wybuchu trotylu

Miasto
Data publikacji: 12 września 2011
Autor: admin_vobacom

Na Podgórzu została 12 września 2011 r. odsłonięta tablica, upamiętniająca 31 ofiar wybuchu trotylu, do którego doszło 24 stycznia 1945 r. Ogromna eksplozja zabiła 31 mieszkańców Torunia i zniszczyła 240 budynków w lewobrzeżnej części miasta.

 

Tablica została ufundowana przez miasto z inicjatywy mieszkańców Podgórza i wystawiona na skwerze przy ul. Poznańskiej 52. Jej odsłonięcia dokonali wspólnie prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Marian Frąckiewicz oraz dr Karola Ciesielska z Towarzystwa Miłośników Torunia,  autorka opracowania dotyczącego podgórskiej tragedii, współautorka publikacji o dziejach Podgórza.

  

"Zimowa ofensywa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w styczniu 1945 r. dotarła pod twierdzę Toruń - pisze w swoim opracowaniu Karola Ciesielska. 23 stycznia rozpoczęły się walki o lewobrzeżny Toruń - Czerniewice, Rudak, Stawki i Podgórz. Jednym z tragiczniejszych wydarzeń, mającym wówczas miejsce, była wielka eksplozja na Podgórzu. Jej okoliczności i skutki nie zostały dotąd w pełni opisane i wyjaśnione. Ważną rolę pełnili kolejarze - niemieccy i polscy. Odpowiedzialni za sprawy i bezpieczny transport oraz stałą łączność telefoniczną i dalekopisową, działać musieli często przeciwko sobie. Walkę tę szczegółowo opisał polski kolejarz, nieżyjący już Alojzy Liegman. Dworzec Główny był dla obu walczących stron bardzo ważny. Niemcy, przygotowując się do obrony, obsadzili go wojskiem, przygotowując się do ewakuacji sprowadzili Springkommando, które skrupulatnie niszczyło wszystkie urządzenia kolejowe, aż po stację Kluczyki. Planowali wysadzenie parowozowni i wagonowni. W tym celu sprowadzone zostały dwa wagony trotylu. Zachowały się dwie relacje przedstawiające okoliczności wybuchu na Podgórzu:

  • Polscy kolejarze, zgodnie z przepisami, odstawili oba wagony na tor przeznaczony dla niebezpiecznych ładunków. Następnego dnia Niemcy polecili przetoczyć je do remizy parowozowni. Polscy kolejarze, aby ratować parowozownię, zmienili oznakowanie wagonów i jako puste przetoczyli na tor przy podgórskim browarze. Parowozownia z wagonownią zostały uratowane, ale Podgórz ...
  • Robotnik zatrudniony przy rozładowywaniu wagonów oświadczył: ,,23 stycznia 1945 r. ok. l0.00 zabrano nas do rozładowywania wagonów, które stały na torze naprzeciwko browaru ... Rozładunek nie trwał długo, kazano nam pozostawić trzy wagony. Nie wiedziałem wówczas, że w jednym z nich znajdują się materiały wybuchowe (Gazeta Toruńska, 27 I 1962, s.6). W środę 24 stycznia ok. godz. 14:00 hitlerowcy podpalili wagony".

Siła wybuchu była wielka. Centrum miasta z browarem, budynkiem magistratu, pocztą, kinem i dziesiątkami domów legło w gruzach (toruńska Miejska Rada Narodowa z l. 1940-50, sygn. 7, s.30 l podaje dla całego lewobrzeżnego Torunia 240 budynków o łącznej wartości 80 678 550 zł). Poważnie uszkodzony został zabytkowy kościół Św. Św. Piotra i Pawła. Zginęli ludzie. W parafialnej księdze zgonów pod datą24 stycznia 1945 roku i tytułem "Od wybuchu" wpisanych jest 25 osób. Były to głównie rodziny mieszkające przy ulicy Młyńskiej 17. Jedna osoba, niespełna 3-letnie dziecko, zmarła 25 stycznia "od przelęku". Pogrzeby odbyły się w dniach: 3,4,5,6, 10 i 16 lutego. Były zapewne trudności z wydobyciem zwłok z gruzów. Zima była ostra. Olbrzymi lej , który pozostał w miejscu wybuchu, zasypali Podgórzanie, ściągnięci przez radzieckie służby porządkowe".

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.