Odsłonięcie tablicy Angers | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odsłonięcie tablicy Angers

Miasto
Data publikacji: 02 listopada 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Odsłonięcie tablicy Angers

Prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca Mera Angers Michelle Moreau, odsłonią 3 listopada 2016 r. o godz. 13:00, tablicę partnerskiego miasta Torunia – Angers. Tablica zawiśnie na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

Delegacja, na czele z zastępcą mera Angers Michelle Moreau, przybywa do Torunia wieczorem, 2 listopada 2016 r. W jej składzie są jeszcze zastępca dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi, warunkami pracy i kontaktami międzynarodowymi Benoit Pilet oraz pracownik wydziału kontaktów międzynarodowych Bruno Gourdon. Pozostaną oni w Toruniu do piątku, 4 listopada.

Nasi francuscy partnerzy w czwartek, 3 listopada zwiedzą z przewodnikiem Toruń oraz poznają tajniki wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Następnie, około południa spotkają się z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Po spotkaniu o godz. 13:00 prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca Mera Angers Michelle Moreau, odsłonią tablicę pamiątkową Angers na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8. W planach Francuzi mają jeszcze spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia.

Warto wiedzieć, że umowę w sprawie partnerstwa Torunia i francuskiego Angers podpisano 9 maja 2016 r. Z francuskim partnerem zamierzamy współpracować m.in. w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej.

Uchwałę w sprawie współpracy partnerskiej z Angers toruńska Rada podjęła 7 kwietnia.

Toruń i Angers łączy bardzo wiele. Oba miasta są historyczne, uniwersyteckie, są dawnymi portami rzecznymi, mają wspaniałe zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zbliżoną liczbę ludności. Dodatkowo w Angers jest bardzo aktywne środowisko polonijne, działa Stowarzyszenie Polsko-Angerskie. To spuścizna po fakcie, że od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Także Toruń jest już obecny w historii francuskiego miasta - w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W jej ramach prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers prowadzone są od 2007 roku. Regularnie prowadzona jest wymiana edukacyjna, prowadzona przez toruńskie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 i Gimnazjum nr 3.

Angers leży w zachodniej Francji, nad brzegiem rzeki Maine, kilka kilometrów od Loary. Do Torunia jest stamtąd 1758 km.

Fot. Thierry Bonnet

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...