Obszary ochrony uzdrowiskowej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obszary ochrony uzdrowiskowej w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 20 października 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni pochylą się nad projektem przystąpienia do prac związanych z nadaniem jednostkom pomocniczym Gminy Miasta Toruń statusu obszarów ochrony uzdrowiskowej.

- Kiedyś już mieliśmy obszar ochrony uzdrowiskowej, który znajdował się w części Czerniewic – przypomniał prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wracamy do tego pomysłu. Fundacja Lux Veritatis przesłała wniosek w sprawie gotowości do zrealizowania na terenie Torunia inwestycji związanej z budową kompleksu leczniczo-rekreacyjnego Termy Toruńskie, wykorzystującego istniejące zasoby wód termalnych. Podjęliśmy analizy dotyczące tego wniosku. W wyniku tych prac wyznaczyliśmy dwa obszary – rejon Bydgoskiego Przedmieścia i dodatkowo część Czerniewic.

Ze względu na potencjalne możliwości wykorzystania wód mineralnych z utworów kredy dolnej z pokładów piasków glaukonitowych albu, występujących w strefie krawędziowej w Czerniewicach, zasadne było uwzględnienie w granicach obszaru ochrony uzdrowiskowej także tego potencjalnego złoża naturalnych surowców leczniczych. Umożliwi to rozpoczęcie działalności w zakresie usług uzdrowiskowych w tej części miasta.

Lokalizacja historycznego ujęcia solanek jodkowo-bromkowych (0,5% wody chlorkowo-sodowa, bromkowe, borowe). Funkcja uzdrowiskowa tego terenu datowana jest na rok 1898, kiedy na bazie solanek jodkowo-bromkowych (0,5% wody chlorkowo-sodowa, bromkowe, borowe) istniał w Czerniewicach najpierw zakład kąpielowy, potem sanatorium. W okresie wojen światowych, w zakładzie leczniczym w Czerniewicach przebywali na leczeniu ranni żołnierze pruscy, później niemieccy. Woda ze źródła Franciszki była butelkowana i wysyłana na front pod nazwą „Victoria”. Wody z samowypływu wykorzystywane były do lat 90. XX wieku. Zachowały się analizy balneologiczne pobieranej wody. Były to solanki jodkowo – bromkowe: 0,5%  wody chlorkowo – sodowe, bromkowe, borowe.

Gmina, która występuje o nadanie swojemu obszarowi statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, jest zobowiązana do uzyskania potwierdzenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu w formie świadectwa. Potwierdzenia tego dokonują jednostki uprawnione do tego przez ministra właściwego do spraw zdrowia, na podstawie przeprowadzonych badań (w chwili obecnej jest to sześć podmiotów). Kolejnym krokiem jest sporządzenie operatu uzdrowiskowego. Następnie operat przesyłany jest ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w celu potwierdzenia spełnienia warunków koniecznych do nadania statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej przez obszar, dla którego sporządzono operat uzdrowiskowy. Stwierdzenie spełnienia warunków następuje w drodze decyzji. Minister właściwy do spraw zdrowia, po potwierdzeniu spełnienia przez obszar warunków niezbędnych do uzyskania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, występuje do Rady Ministrów z wnioskiem o nadanie danemu obszarowi statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Rada gminy uchwala statut obszaru ochrony uzdrowiskowej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie powyższego rozporządzenia. Gmina, która na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia uzyska potwierdzenie możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na swoim obszarze, sporządza i uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla strefy "A" ochrony uzdrowiskowej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w terminie do 2 lat od dnia otrzymania tej decyzji. Na obszarze ochrony uzdrowiskowej zostają wydzielone trzy rodzaje stref ochronnych. Są one oznaczane literami A, B i C.

Rada gminy powołuje również stałą komisję uzdrowiskową, która jest organem opiniodawczo-doradczym rady gminy w sprawach dotyczących obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Zobacz granice wnioskowanych obszarów ochrony uzdrowiskowej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.