Obserwatorium Miejskie: Propozycje dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obserwatorium Miejskie: Propozycje dla Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

„Obserwatorium miejskie: Propozycje dla Torunia” jest rozwinięciem tematu toruńskiego pleneru miejskiego: odpowiada na wychodzącą od lokalnego środowiska artystycznego potrzebę zapoznania się z zapomnianą częścią artystycznej historii regionu, ale także proponuje spojrzenie na plenery z lat 70 w szerszym kontekście.

Dziś także istotny i szeroko dyskutowany jest problem dekoracji i zagospodarowania przestrzeni miejskiej i współczesna perspektywa interesuje nas najbardziej. Dlatego projekt obejmuje nie tylko zebranie i opracowanie dokumentacji archiwalnej, ale także żywe skonfrontowanie współczesnych twórców z całej Polski z wyobraźnią plastyczną i przestrzenną lat 70. Przypomnienie, przemyślenie i ocena dawnych dokonań nastąpi przez powtórzenie pleneru z udziałem współczesnych artystów, którzy będą nawiązywać do języka plastycznego rzeźb z lat 70 i ówczesnego sposobu myślenia przestrzennego, posługując się jednocześnie współczesnymi środkami artystycznymi i praktykując nowoczesne podejście do przestrzeni miejskiej.

 

Harmonogram działań:

  • 7-10 sierpnia 2014 r.

4-dniowy plener z udziałem artystów z całej Polski. Uczestnicy pleneru zapoznają się z dokumentacją archiwalną z pleneru toruńskiego i bydgoskiego i zrealizują własne projekty rzeźb dla przestrzeni miejskiej Torunia. W trakcie pleneru zaproszeni artyści współpracować będą z grupą młodych toruńskich twórców pracujących w ramach PRZEprojektu w Centrum Sztuki Współczesnej. Efektem pracy obu grup będą rzeźby lub inne interwencje w przestrzeni miejskiej. Z kolei wszystkie projekty niezrealizowanych prac zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej.

Artyści: Karolina Freino, Małgorzata Szymankiewicz, Szymon Kobylarz, Krystian Truth Czaplicki, Łukasz Surowiec, Adam Witkowski, Veronika Barankova, Mateusz Bautembach, Magdalena Kosek, Bogna Morawska, Mariusz Pacek, Agata Polny, Marta Przybyłowska, Katarzyna Stępień, Alicja Szukuć.

  • 10 sierpnia, 17.00, Dolina Marzeń

Uroczyste zakończenie pleneru z prezentacją wykonanych prac i dźwiękowymi wydarzeniami towarzyszącymi. Wystąpią: Krzysztof Topolski aka Arszyn(field recording w plenerze), Karolina Mełnicka (performance taneczny), Zamulan (DJ set).

  • listopad-grudzień 2014 r.

Wystawa poplenerowa w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Artyści: Karolina Freino, Małgorzata Szymankiewicz, Szymon Kobylarz, Krystian Truth Czaplicki, Łukasz Surowiec, Adam Witkowski. Kurator: Cezary Lisowski. Współpraca: Maria Niemyjska

Latem 1971 roku, w związku ze zbliżająca się wówczas rocznicą 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowany został w Toruniu Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski, którego celem było stworzenie projekty pomników, rzeźb i instalacji uświetniających obchody Wielkiego Jubileuszu Kopernikańskiego. W plenerze trwającym od 27 do 31 lipca 1971, wzięło udział ponad dwudziestu rzeźbiarzy z całej Polski. Uczestniczyli w wykładach na temat historii i urbanistyki Torunia, zwiedzali jego poszczególne dzielnice, poznawali miasto, obserwowali je. Owocem spotkania artystów z miastem stały się 32 projekty prezentowane na wystawie „Propozycje dla Torunia” w toruńskim BWA w grudniu 1971, z których w następnym roku wybrano 3 i przeznaczono do realizacji. Z okazji obchodów kopernikańskich w 1973 roku także w Bydgoszczy odbył się podobny plener rzeźbiarski (sierpień-wrzesień 1973 r.) zorganizowany z inicjatywy plastyka Miejskiego Leona Romanowa przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich. Celem było wzbogacenie Bydgoszczy w plastykę monumentalną wykonaną we współpracy z zakładami przemysłowymi „Zachem” i „Famor”.

Od lat 60. XX wieku w różnych miastach Polski odbywały się duże plenery artystyczne mające na celu stworzenie oprawy plastycznej miast – były one odpowiedzią artystów na problem dynamicznie zachodzących zmian przestrzeni miast, związanych m.in. z usuwaniem zniszczeń wojennych i intensywną rozbudową mieszkaniową. Niektóre z tego typu wydarzeń zostały znakomicie opracowane, a rzeźby na nich stworzone stanowią do dziś wizytówkę miast (np. Biennale Form Przestrzennych w Elblągu), natomiast plenery naszego regionu zostały niemal całkowicie zapomniane.

Organizator: Fundacja Smacznego! Więcej informacji na stronie, blogu, Facebooku & Twitterze.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.