Obchody 50. rocznicy TDH Nieprzetartego Szlaku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchody 50. rocznicy TDH Nieprzetartego Szlaku

Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
75. Toruńska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku

23 stycznia 2018 roku zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz uczestniczył w uroczystości zorganizowanej z okazji 50-lecia działalności 75. Toruńskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku.

Wydarzenie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 19 w Toruniu, do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne. Na ręce harcerzy, zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz przekazał list okolicznościowy od prezydenta Michała Zaleskiego.

- Przekazuję serdeczne pozdrowienia całej 75. Toruńskiej Drużynie Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku. Uprzejmie proszę o przyjęcie życzeń z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Waszej drużyny. W jej półwiecznej historii jest wszystko to, z czym kojarzymy najlepsze tradycje harcerskie: radość z bycia wśród przyjaciół, braterska pomoc, wierność wysokim wymaganiom, zdobywanie talentów i ofiarna obecność w lokalnej społeczności – napisał w liście do harcmistrz Katarzyny Brożek oraz drużynowych, harcerek i harcerzy 75. TDH Nieprzetartego Szlaku prezydent Torunia Michał Zaleski.

W Toruniu harcerzy z 75. TDH Nieprzetartego Szlaku można zobaczyć podczas licznych uroczystości publicznych, takich jak przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, czy Narodowego Święta Niepodległości. W ubiegłym roku drużyna uczestniczyła również w obchodach stulecia ZHP w Toruniu.

- Czuwaj! Pozdrawiam wszystkich uczestników złotego jubileuszu, w tym pana profesora Jacka Błeszyńskiego, honorowanego w szkolnej społeczności Medalem za Zasługi z okazji stulecia harcerstwa toruńskiego. – napisał prezydent Zaleski.

Pierwszą drużynę harcerską Nieprzetartego Szlaku w Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 19 założyła w 1968 roku dh Arkadia Lewandowska, stając się jednocześnie jej pierwszą drużynową. W 1972 roku drużynę przejęła dh Janina Zdrojewska. Obok drużyny harcerzy szybko powstaje gromada zuchowa, którą poprowadziła Ewa Plaskiewicz i w ten sposób na terenie szkoły zaczął działać szczep harcerski. Gdy w 1978 roku funkcję Komendanta Szczepu objęła dh Katarzyna Brożek, drużyny harcerskie i zuchowe stały się bazą metodyczną dla referatu Nieprzetartego Szlaku Komendy Chorągwi ZHP w Toruniu. W pracę referatu w latach 80-tych angażują się harcerze i instruktorzy ze Studenckiego Kręgu Instruktorskiego UMK. W 1989 roku grono instruktorów prowadzących drużyny w SP Nr 19 kończy studia, a liczba drużyn w Szczepie znacznie się zmniejsza. W latach dziewięćdziesiątych drużyna „powraca do świetności” i przeprowadza  do nowego budynku szkoły przy ulicy Dziewulskiego. W reaktywowanej 75. TDH zaczynają działać trzy zastępy harcerzy oraz drużyna zuchowa. W latach 1975 – 1995 na terenie Chorągwi Toruńskiej zorganizowanych zostaje 20 Zlotów Nieprzetartego Szlaku, na których w Rudniku k/Grudziądza, Funce, Bachotku, Golubiu-Dobrzyniu, Toruniu i Kołobrzegu co roku przez cztery dni bawi się od stu do czterystu dzieci. W dobie reformy oświaty (2001-2002) programy ZHP wplatają się w programy edukacyjno-wychowawcze i profilaktyczne, co pozwala na organizację wielu międzyszkolnych konkursów. W roku szkolnym 2010/2011 harcerze włączają się w przygotowania do nadania imienia i uczestniczą w uroczystości nadania szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 6 w Toruniu imienia bł. ks. S. W. Frelichowskiego.

Więcej informacji dotyczących 75. Toruńskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku znajdziecie Państwo na stronie: https://75tdhns.wordpress.com/

Fot. Adam Zakrzewski

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.