O rzemiośle w Kamienicy Pod Gwiazdą

W czwartek, 2 marca, o godz. 17.00, w Kamienicy pod Gwiazdą odbędzie się wykład przy wystawie "Droga w obraz z sosną i bambusem. Malarstwo Emilii Fujigaki".

Autorka prac, Emilia Fujigaki opowie o tradycji rzemiosła w Japonii oraz podejściu Japończyków do rzemiosła. Tematy prac Emilii Fujigaki to głównie pejzaże, kwiaty, bambusy i postacie. Jej stosunek do tworzenia naznaczony jest japońskim podejściem do sztuki. Samą siebie uważa bardziej za rzemieślnika niż artystę. Samokształcenie uważa za proces, który nadal trwa, w którym pokonuje kolejne stopnie. Do swoich prac starannie selekcjonuje papier "washi".

Emilia Fujigaki jest rodowitą torunianką. W 1979 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK obroniła dyplom z grafiki prof. Piotrowicza. Przez dwa lata pracowała w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Rzut” w Toruniu, projektując wzory na chusty oraz spódnice i przenosząc je na materiał. W 1982 r. zamieszkała na stałe w Sapporo w Japonii. Od 1997 roku wykłada na Międzynarodowym Uniwersytecie Sapporo (Sapporo Kokusai Daigaku). W pracy naukowej interesuje ją ekstensywne czytanie (extensive reading) jako metoda nauki płynnego czytania i posługiwania się językiem obcym. Od początku pobytu w Japonii tworzyła – malowała przede wszystkim pejzaże i portrety. W 2010 zaczęła eksperymentować z malowaniem tuszem na papierze „washi”.

Wystawa prac "Droga w obraz z sosną i bambusem" w Kamienicy pod gwiazdą czynna jest do 20 kwietnia.

Data publikacji: 2017-03-01