Nowy most przyjazny środowisku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowy most przyjazny środowisku

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi nie ma znaczącego wpływu na dolinę rzeki Wisły - wynika z badań toruńskich i bydgoskich naukowców, którzy przez 3 lata obserwowali faunę i środowisko w okolicy tej inwestycji.

Teren budowy nowego mostu drogowego był nie tylko placem budowy, ale także polem badawczym naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy w trakcie realizacji tej inwestycji prowadzili badania wpływu przeprawy mostowej na dolinę rzeki Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze. Programy badawcze, które realizowały uczelnie były wynikiem porozumienia, jakie Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zawarł z uczelniami we wrześniu 2011 roku.

Badania były prowadzone równolegle z pracami budowlanymi i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. -Pozwoliło to na uzyskanie unikalnych wyników i obserwacji dotyczących wpływu realizacji dużej inwestycji liniowej na obszary Natura 2000 w Dolinie Dolnej Wisły. Uzyskane w trakcie 3-letnich obserwacji wyniki wskazują na brak znaczącego wpływu budowy mostu na obserwowane elementy środowiska przyrodniczego doliny Wisły.-powiedział Wiesław Tomaszewski, koordynator projektu.

Toruńscy naukowcy pod kierunkiem prof. Andrzeja Przystalskiego zajęli się badaniem zmian wybranych gatunków fauny. – Celem projektu było określenie przestrzennego zasięgu oddziaływania budowy mostu drogowego na faunę kręgowców, w tym w szczególności na ptaki dla których dolina Wisły jest szlakiem migracji i ostoją ptasią o randze europejskiej, chronioną w ramach wspólnotowego programu Natura 2000. Poza ptakami w ramach tego projektu badana była także herpetofauna (płazy i gady) bytująca w rozlewiskach i starorzeczach w dolinie Wisły oraz chiropterofauna (nietoperze), dla której siedliskiem i miejscem występowania jest pobliski Fort XV, po stronie lewobrzeżnej mówi na temat toruńskiego projektu prof. Andrzej Przystalski.
- Plac budowy, z obszernym placem montażowym przęseł, zajął pewną przestrzeń brzegu prawego, przy czym w uzgodnieniu z przyrodnikami ograniczono obszar zajęcia starorzeczy, tj. zbiorników wodnych będących miejscami bytowania i rozwoju płazów. W rejonie budowy (poza placem budowy) rozwieszono ok.300 skrzynek lęgowych dla ptaków, których zasiedlenie było przedmiotem badań ornitologów. Na podstawie badań nie zaobserwowano, aby prowadzone prace budowlane ograniczały żerowanie, odpoczywanie i przemieszczanie się ptaków na obszarze doliny Wisły-mówił podsumowując prace swojego zespołu prof. Przystalski.

Z kolei bydgoscy naukowcy zajęli się oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół pracował pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego. -Zbadaliśmy wpływ budowy mostu na stosunki hydrograficzne i hydrologiczne rzeki Wisły, a w szczególności określiliśmy zasięg oddziaływania podpór mostu i estakady na warunki przepływu wód i procesy korytowe, w tym na ruch rumowiska rzecznego. Obserwacje objęły także strefę brzegową, w tym w szczególności skarpę brzegu prawego Wisły, dla określenia ewentualnego wpływu konstrukcji mostowych na stabilność i umocnienie brzegów rzeki. - wyjaśnia prof. Zygmunt Babiński.

- Ocenia się, że zmiany morfodynamiczne koryta Wisły w strefie budowy nowego mostu mieszczą się w granicach przekształceń dna (przegłębień) spotykanych poniżej innych mostów w tym kolejowego w Toruniu, a wyspa centralna (podpora centralna mostu) nie wpływa istotnie na ruch rumowiska rzecznego- mówił podsumowując prace zespołu prof. Zygmunt Babiński. Zespół bydgoskich naukowców prowadził równolegle obserwacje terenów zalewowych. W tej kwestii nie stwierdzono żadnych niekorzystnych dla środowiska zjawisk.

Prezydent Michał Zaleski podziękował zespołom badawczym. -Wyniki niezależnych badań potwierdzają, że budowa mostu drogowego w Toruniu nie wpłynęła negatywnie na środowisko naturalne. Dziękuję bardzo za prace badawcze grup dwóch uniwersytetów z sąsiednich miast – Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. Mamy nadzieję, że jako miasto będziemy współpracować przy innych projektach. Zawsze jesteśmy zainteresowani poznaniem skutków oddziaływania inwestycji miejskich na środowisko przyrodnicze.

Biorący udział w spotkaniu Włodzimierz Ciepły, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy podkreslał, że wyniki potwierdzają, że budowa mostu drogowego w Toruniu pod względem środowiskowym była prowadzona bezpiecznie.
-Przyroda potrafiła sobie dać radę z tą inwestycją. Badania potwierdzają, że jest to wzorcowo przygotowana inwestycja. Jedyna w regionie, a może i w kraju z taką obsługą naukową. Życzyłbym sobie, aby współpraca z innymi gminami, które realizują inwestycje drogowe, układała się na takim poziomie jak z MZD w Toruniu-mówił podczas spotkania Włodzimierz Ciepły, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...