Nowe pracownie w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe pracownie w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2014
Autor: Łukasz Klimkiewicz

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 7 listopada udostępni czasową wystawę muzyczną – „Wmiksuj się!” oraz pracownię kreatywną „przeBUDOWA”.

MUZYCZNA WYSTAWA CZASOWA - „WMIKSUJ SIĘ!”

Na ekspozycję udostępnioną w toruńskim centrum nauki składa się siedem eksponatów. Zwiedzający mogą zostać prawdziwym dj`em, skomponować utwór z bicia własnego serca, przy pomocy dłoni skomponować i „narysować melodię”. Dzięki eksponatom goście Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy mają okazję przekonać się jak powstaje współczesna muzyka klubowa. Na stanowisku „Zostań solistą” można sprawdzić jak działa sampler, na „Air FeX” narysować melodię i zmieniać ścieżki, a na „Tenori-On” stworzyć wielowarstwową linię melodyczną.

Na innym stanowisku najlepiej podjąć współpracę z innym zwiedzającym! Dzięki niemu zostanie zarejestrowane nasze bicie serca, a jego tempo będzie można dowolnie zmieniać. Poprzez eksponat dowiemy się, że tempo muzyczne może zmieniać się w zakresie od 40 do 1240 uderzeń na minutę.

Ciekawie zapowiada się zabawa na stanowisku „Stolik EMO”. Na stoliku znajdują się ikony, których naciśnięcie wywołuje przypisane do nich dźwięki. Nasze ciało wytwarza różnorodne dźwięki – jedne świadomie, inne nieświadomie. Ten „język” używany przez nasz organizm komunikuje o stanie w jakim aktualnie się znajdujemy. Komunikaty wysyłane są do otoczenia, ale również dla nas samych. Co ważne, na świecie ludzie rozumieją różne dźwięki bez używania słów. A więc każdy kto słucha muzycznej mowy ciała, lepiej potrafi rozpoznawać uczucia. Można się o tym przekonać na nowej wystawie czasowej „Wmiksuj się!” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Za powstanie eksponatów odpowiada Michael Bradke z MobilesMusicMuseum.

„przeBUDUJ” SWOJE MYŚLENIE O EDUKACJI NAJMŁODSZYCH

Nowatorski system elementów  (wielkich klocków) Imagination Play GroundTM. został stworzony przez architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat poprzez planowanie i realizację wspólnych „projektów budowlanych”. Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia wspólnych obiektów zabaw.

Na podstawie ocen amerykańskich nauczycieli system tworzący pracownię „przeBUDOWA” rozwija kompetencje społeczne (komunikacja i współpraca) oraz edukacyjne dzieci i młodzieży.

Rola klocków w edukacji jest niebagatelna. Od setek lat podobne elementy wykorzystywane były w edukacji w celu rozwoju różnorakich kompetencji . Wykorzystywały je w swojej pracy osoby znane w  nowatorskich pomysłów edukacyjnych, takie jak Maria Montessori czy Caroline Pratt. Badania naukowe, sięgające lat 40-tych ubiegłego stulecia, pokazują, że klocki w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju kompetencji matematycznych u dzieci.  Prace najnowsze, takie jak opublikowana w 2001 roku w czasopiśmie Journal of Research in Childhood Education, opisująca wyniki badania 37 dzieci w wieku przedszkolnym, pokazują, że dzieci które budują bardziej przemyślane i skomplikowane konstrukcje przy użyciu klocków, osiągają potem lepsze wyniki w matematyce podczas egzaminów zewnętrznych w szkole podstawowej.  Wyniki badania  opublikowanego  w 2007 roku Archives of Pediatric & Adolescent Medicine pokazują z kolei, że dzieci które wykorzystują klocki do zabawy szybciej uczą się posługiwania złożonymi strukturami leksykalnymi i uzyskują lepsze wyniki w badaniach kompetencji językowych.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.