Nowe pracownie w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe pracownie w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 października 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Od 9 października z oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można wybrać zajęcia w specjalistycznych pracowniach: biologicznej i fizycznej. W ciągu godziny zajęć na pracowni serce uczniów przepompuje ok. 300 litrów krwi, wykonanych zostanie ok. 1080 oddechów, a przez płuca przepłynie 416 litrów powietrza. A ilość przekazanej i przyswojonej wiedzy będzie spora.

Pierwsze centrum nauki uruchomiło dwie pracownie, w których nacisk jest położony na pracę eksperymentalną uczniów, a zajęcia zostały skonstruowane w ten sposób, aby sprzyjały prowadzeniu przez uczestników procesu badawczego, od hipotezy, poprzez planowanie doświadczeń ją sprawdzających, po jej weryfikację doświadczalną i wnioski. – To właśnie w centrum nauki nauczyciele będą mogli zrealizować zajęcia laboratoryjne z uczniami. A nasz pomysł na pracownie i realizowane w nich warsztaty są zgodne z założeniami podstawy programowej – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Chcemy, aby nauczyciele przedmiotów przyrodniczych również zgłaszali swoje pomysły na zajęcia w naszych pracowniach. Te pomieszczenia i wyposażenie są przygotowane dla nich i ich uczniów – dodaje.

Przyszła ameba do pantofelka

Na drugim piętrze działa pracownia biologiczna. Centrum nauki uczestnikom zajęć laboratoryjnych proponuje praktyczne poznawanie biologii, procesów życiowych zachodzących w mikroorganizmach, roślinach i zwierzętach poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń. Pracownicy Młyna Wiedzy przygotowali trzy dwugodzinne warsztaty w pracowni: „Kosmos w kropli wody - przyszła ameba do pantofelka”, „Enzymatyczna ślina” i „Zjedz bakterie - jogurt pod mikroskopem”. Pierwsze z nich poświęcone są roli mikroorganizmów, zwierząt i roślin w środowisku wodnym. Na zajęciach „Enzymatyczna ślina” uczniowie będą mieli okazję określić optymalne warunki dla działania amylazy ślinowej i poznać jej właściwości. W ramach warsztatu „Zjedz bakterie” uczestnicy samodzielnie wykonają barwienie bakterii, a przygotowane przez nich preparaty pozwolą na obserwację drobnoustrojów pod mikroskopem.

Częstotliwość fal i opór…elektryczny

Na czwartym piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy działa pracownia fizyczna. W niej uczestnicy zajęć poszukają odpowiedzi na pytania obejmujące działy fizyki. Oprócz pytań, samodzielnie przeprowadzą eksperymenty fizyczne. Dla uczniów i nauczycieli centrum nauki przygotowało cztery eksperymenty: badanie ciepła właściwego różnych cieczy, badanie obrazów optycznych otrzymanych za pomocą różnych soczewek, badanie oporu elektrycznego oporników i żarówki oraz badanie częstotliwości fal dźwiękowych wytwarzanych przez różne przedmioty.

Koszt uruchomienia obu pracowni wyniósł ok. 342 tys. złotych.

Uruchomienie pracowni nie będzie kolidowało z warsztatami organizowanymi w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Sala warsztatowa została przeniesiona na pierwsze piętro.

Czwartki dla nauczycieli

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza nauczycieli do udziału w czwartkowych spotkaniach, podczas których mają oni możliwość zapoznania się z ofertą centrum nauki, w tym uruchomionych właśnie pracowni. Blisko dwugodzinne spotkania zaplanowano 23 i 30 października o godz. 15.30. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl/czwartki-dla-nauczycieli/

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...