Nowa koncepcja hali targowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowa koncepcja hali targowej

Miasto
Data publikacji: 23 września 2016
Autor: Małgorzata Litwin

23 września 2016 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną nowej hali targowej w Toruniu.

Zwycięską pracę przedstawiła pracownia JSK Architekci z Warszawy, której projektantami są Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, pochodzący z Torunia architekci, uwiecznieni w 2012 r. w Piernikowej Alei Gwiazd za projekt Stadionu Narodowego w Warszawie. Ich koncepcja toruńskiej hali targowej była jedyną dostarczoną na konkurs w terminie do 12 września 2016 r., mimo że w maju br. gotowość do udziału w konkursie zgłosiło 7 pracowni.

- Celem konkursu było uzyskanie koncepcji hali targowej najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i ekonomicznym, w granicach przewidywanych nakładów, w najkorzystniejszy sposób rozwiązującej zadany program funkcjonalno–użytkowymówi Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia.Choć ostatecznie została dostarczona tylko jedna koncepcja, na szczęście dla nas jest na bardzo dobrym poziomie – prosta, funkcjonalna i spełniająca wszystkie kryteria konkursowe.

Obiekt miałby powstać na działce przy Szosie Chełmińskiej 25-27, w miejscu obecnego parkingu i niewielkiego budynku biurowego, tuż obok niedoszłego centrum handlowego „Solaris”. Ma prostą, kubaturową bryłę, umożliwiająca w przyszłości dalszą rozbudowę w głąb działki. Na parterze ulokowano tradycyjne targowisko warzywno-owocowe z szerokimi alejkami komunikacyjnymi, dobrze doświetlone dzięki licznym przeszkleniom. Przewidziano też sporo zieleni . Na wyższych kondygnacjach mogą się mieścić sklepy, biura, gabinety, punkty usługowe – zgodnie z potrzebami przyszłego zarządcy. Pod budynkiem został zaprojektowany duży parking podziemny z windami na wyższe kondygnacje. Wjazd do garażu byłby możliwy od strony Szosy Chełmińskiej i ulicy przewidzianej po drugiej stronie targowiska. W I etapie zabudowy za budynkiem hali pozostałby tradycyjny plac targowy, który w przyszłości, po ewentualnej rozbudowie hali, stanowiłby rynek wewnętrzny.

Zwycięską koncepcję można przez najbliższy tydzień oglądać w holu na II piętrze głównego budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Koncepcja toruńskiej hali według JSK Architekci z Warszawy

 

Projekt hali targowej przedstawiony sześć lat temu przez spółkę "Toruńskie Sukiennice" 

Konkurs na koncepcję hali miasto ogłosiło w konsekwencji dyskusji, jaka przetoczyła się przez Toruń kilka lat temu w związku z inicjatywą spółki "Toruńskie Sukiennice", dotyczącą podniesienia standardu miejskiego targowiska przy Szosie Chełmińskiej. Spółka ta, zawiązana w 2011 roku, zrzesza część kupców z targowiska, zainteresowanych nową inwestycją. Jednak zlecona przez nich koncepcja hali, przygotowana przez pracownię z Gdańska, nie wszystkim się spodobała. Drugi nurt dyskusji dotyczył zaś obaw pozostałej części kupców, czy budowa nowoczesnego obiektu w miejscu "zielonego rynku" nie spowoduje utraty przez nich miejsc pracy, zmniejszenia liczby klientów i wyższych kosztów działalności. Wyraz tym obawom handlowcy dali m.in. w przeprowadzonych przez miasto konsultacjach społecznych. Podobne wątpliwości zgłaszali też klienci targowiska.

W efekcie Gmina Miasta Toruń, która jest właścicielem terenu, postanowiła ogłosić otwarty konkurs studialny na opracowanie koncepcji architektonicznej hali i przyległego terenu. Organizacją konkursu zajął się Wydział Architektury i Budownictwa w ścisłej współpracy z Toruńskimi Sukiennicami Sp. z o.o. , która przygotowywała założenia ideowo-programowe. Rozwiązanie miało uwzględniać przewidywaną etapową rozbudowę obiektu w granicach obecnego targowiska, przy czym związane z tym roboty budowlane w żadnym czasie nie mogły naruszać ciągłości funkcjonowania targowiska na pozostawianym mu terenie. Koncepcja miała określać relacje projektowanego obiektu hali z otoczeniem oraz istniejącym i projektowanym układem komunikacyjnym, przy uwzględnieniu istniejących uwarunkowań.

Za przygotowanie zwycięskiej koncepcji JKS Architekci otrzymają regulaminową nagrodę 30 tys. zł. Czy koncepcja ta, bardzo dobrze oceniona przez jury konkursowe, będzie realizowana – na razie nie wiadomo. Przewidywany, zakładany w konkursie koszt budowy I etapu ma wynieść 22 mln zł. Miasto liczyło na zawiązanie partnerstwa publiczno-prywatnego ze spółką Toruńskie Sukiennice. Tej się natomiast nowa koncepcja nie spodobała. Na razie spółka sceptycznie odnosi się też do tematu partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem. Czas pokaże, czy uda się te dwa stanowiska zbliżyć.

Do pobrania ocena pracy konkursowej dokonana przez Architekta Miejskiego Adama Popielewskiego

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.