Harcerze pamiętają o swoim patronie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Harcerze pamiętają o swoim patronie

Miasto
Data publikacji: 23 lutego 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Harcerze zgromadzili się w Dworze Artusa, by wspominać swojego patrona bł. ks. S.W. Frelichowskiego w 73. rocznicę jego śmierci.

Uroczystość miała miejsce 23 lutego 2018 roku, a udział w niej wzięli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, harcerstwa, a także rodzina bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Zmarły przez 73 laty w obozie w Dachau duchowny jest patronem harcerzy polskich, o czym przypomniał w prelekcji „Harcerstwo w kapłaństwie bł. ks. phm. S.W. Frelichowskiego” druh kapelan hm. Józef Nowakowski. Podkreślił, iż dzięki działalności ks. Frelichowskiego, jego postawie i zasadom kapłaństwo i harcerstwo są tak mocno ze sobą związane i czerpią z siebie nawzajem.

- Chciałbym podziękować za to coroczne spotkanie połączone ze wspominaniem błogosławionego. Mówimy tu o tym, jak wielkie znaczenie i dla harcerstwa polskiego i dla kościoła katolickiego miał on poprzez swoje świadectwo powiedział prezydent Michał Zaleski. - Wspomnienie bł. ks. Frelichowskiego jest ciągle żywe w Toruniu. To zaszczyt dla naszego miasta, że stąd wywodzi się osoba, która została uznana za błogosławioną.

Dzięki zespołowi muzycznemu harcerzy z Grudziądza „Zaśpiewali” w Dworze Artusa zabrzmiały piosenki harcerskie. Rozdane zostały także nagrody w konkursach wiedzy i plastycznym zorganizowanych przez Hufiec ZHP Toruń, a także w 8. edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Czarno-białe obrazy z życia bł. ks. W.S. Frelichowskiego”, realizowanego przez Zespół Szkół nr 6 w Toruniu.

O godz. 17:00 zaś w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. S.W. Frelichowskiego została odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla, a koncelebrowana przez bp Andrzeja Suskiego i bp. Józefa Szamockiego. Liturgię poprzedziły nieszpory, na koniec zaś wierni mieli możliwość ucałowania relikwii patrona świątyni.

Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Do harcerstwa wstąpił w marcu 1927 r. W 1934 roku został podharcmistrzem, a w 1935 otrzymał stopień Harcerza Rzeczypospolitej. 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Przez rok pełnił obowiązki kapelana i osobistego sekretarza biskupa ordynariusza Stanisława Okoniewskiego, a od lipca 1938 wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. 11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z wielu toruńskich księży. Uważano go za szczególnie „podejrzanego" ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. W grudniu 1940 r. został przewieziony do obozu w Dachau. Pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską, organizował wspólne modlitwy i nabożeństwa. Zmarł 23 lutego 1945 roku w wyniku zarażenia tyfusem. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S.W. Frelichowskiego na widok publiczny. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka - studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której zagipsował jedną kostkę z palca prawej ręki. Ks. S. W. Frelichowski to jedyny męczennik obozu koncentracyjnego, po którym zachowały się relikwie. Przechowywane są one w ścianie toruńskiego sanktuarium, a także w nielicznych relikwiarzach.

Dzień wcześniej, 22 lutego, na całym świecie harcerze i skaucie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Z tej okazji przewodniczący i naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego przesłali na ręce prezydenta Michała Zaleskiego życzenia.

Fot. Lech Kamiński (Dwór Artusa), Wojtek Szabelski (Kościół WNMP) 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.