Gorący początek konsultacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gorący początek konsultacji

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2015
Autor: Paweł Piotrowicz
Uczestnicy spotkania

Sporo emocji wzbudziło otwarte spotkanie konsultacyjne poświęcone tematowi zagospodarowania terenu przy nowym moście drogowym gen. Elżbiety Zawackiej i lasku sięgającego aż do ul. Przy Skarpie.

Spotkanie odbyło się 9 czerwca 2015 r., w Zespole Szkół nr 28 (niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła na wyjście w teren - na spacer badawczy, co pierwotnie było planowane). W spotkaniu uczestniczyła liczna, niemal osiemdziesięcioosobowa  grupa torunian. W pierwszej części zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania całego obszaru, opracowana przez warszawską pracownię architektoniczną Dom i Miasto. Prezentacji dokonał autor koncepcji - architekt Czesław Bielecki. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, która dotyczyła zarówno przedstawionych propozycji architektonicznych, jak i problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem tego terenu.

Dyskusja była bardzo emocjonująca i została zdominowana przez dwa główne wątki: sposób zagospodarowania Fortu I, a zwłaszcza funkcja, która powinna się znaleźć w tym obiekcie oraz obawy mieszkańców ul. Winnica związane z ewentualną realizacją omawianej koncepcji architektonicznej.

Pierwszy z wątków poruszany był przede wszystkim przez przedstawicieli środowisk związanych z opieką nad zabytkami i miłośników fortyfikacji. Grupa ta przeciwstawia się przeznaczeniu Fortu I na cele rozrywkowe, proponując jednocześnie zagospodarowanie obiektu pod funkcje muzealne. W czasie dyskusji projektant wyraził gotowość zmiany zapisów na ten temat w swojej koncepcji, zwłaszcza, że jego celem nie jest proponowanie sposobu użytkowania lecz projektowanie rozwiązań  architektonicznych i urbanistycznych dla tego terenu. Projektant podkreślał jednak wielokrotnie, że przyszły zarządca fortu powinien dysponować potencjałem, który pozwoli na utrzymanie obiektu w należytym stanie.

Z kolei mieszkańcy ul. Winnica, której część także jest objęta omawianą koncepcją, wyrażali swoje obawy związane ze stanem prawnym nieruchomości, które obecnie zamieszkują. Prawie wszystkie tamtejsze działki należą do miasta i mieszkańcy obawiają się, że wprowadzenie projektu w życie może spowodować w przyszłości żądanie opuszczenia tych działek. Mówiono także o niskim komforcie życia w tej części miasta, problemach lub braku wodociągu czy infrastruktury drogowej, niemożności wykupienia działek.

Pozytywnie o proponowanych zmianach wypowiadali się przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, którzy wskazywali m.in. na nowe możliwości, które otworzą się wraz z realizacją koncepcji. To nie tylko zmiana charakteru części obszaru na miejski czy poprawa infrastruktury, ale także nowe miejsca pracy, z których będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy.

Plansze z koncepcją w Atrium Copernicus

Zwracano także uwagę na aspekty ekologiczne, a także formułowano obawy związane z nadmierną ilością zabudowy przewidywanej w okolicach przyczółka mostowego, czy też wysokością wieżowców proponowanych na terenie oddalonym o ok. 200 metrów od pl. Daszyńskiego. W zasadzie nie odniesiono się do koncepcji postawienia kilku domów wielorodzinnych na części placu cyrkowego (okolica skrzyżowania Szosy Lubickiej i ul. Przy Skarpie).

- Spotkanie konsultacyjne miało mieć przede wszystkim charakter poznawczy, zarówno dla mieszkańców, jak i dla projektantów i urzędników - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT. - Spodziewaliśmy się, że temat wzbudzi emocje i dobrze się stało, że pewne obawy i pytania związane z opracowaną koncepcją, zwłaszcza dotyczące ulicy Winnica, zostały głośno wypowiedziane. Ważne jest to, że dostrzegano także pozytywne aspekty projektu, związane z gospodarczym ożywieniem tego terenu. Jak mi się wydaje, znaczna część obecnych oczekuje właśnie pozytywnej zmiany. Są więc powody do dalszej dyskusji, pracy i wspólnego poszukiwania dobrych rozwiązań.

Uczestnicy konsultacji umówili się z organizatorami na kolejne spotkania, tym razem w mniejszych grupach o charakterze roboczym. Jedna z grup będzie zajmować się tematami zgłaszanymi przez mieszkańców ul. Winnica, druga terenami zieleni, zwłaszcza Fortem I.

- Ustaliliśmy z mieszkańcami Winnicy, że we własnym gronie omówią i spiszą swoje obawy, oczekiwania i pomysły związane z konsultowaną koncepcją, a następnie wyłonią spośród siebie kilku przedstawicieli i przyjdą na kolejne spotkanie do urzędu miasta, tym razem robocze - dodaje Piotrowicz. - Podobny schemat działania zaproponujemy miłośnikom fortyfikacji. Chcemy, żeby te spotkania odbyły się jeszcze w czerwcu.


Chcesz wiedzieć  więcej na temat tych konsultacji?
>>> Przejdź na stronę: www.konsultacje.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.