Nocne zabawy nauką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nocne zabawy nauką

Miasto
Data publikacji: 25 września 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Ponad 20 wydarzeń przygotowano w ramach tegorocznej Nocy Naukowców w Toruniu. Po raz pierwszy gospodarzem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Przestrzeń wokół centrum nauki w piątkowy wieczór (26 września) zamieni się w wielki naukowy plac zabaw.

W tym roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotowały kilka stref, w których będą odbywały się różnorodne atrakcje. Będą one dostępne w godz. 19.00-23.00 przy ul. Władysława Łokietka 5.

Pierwszą strefą jest budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Uczestnicy będą mogli zwiedzać osiem ekspozycji znajdujących się w CNMW w trzech turach (po 1,5-godziny), które będą rozpoczynać się o godz. 19.00, 20.30 i 22.00. W ramach zwiedzania będzie można wziąć udział w naukowej grze detektywistycznej. Dodatkowo, w sali warsztatowej na pierwszym piętrze odbędą się warsztaty „Bądź chemicznym Sherlockiem Holmesem” przygotowane przez pracowników UMK, a w przestrzeni wystawy „Rzeka” (2. Piętro) będzie można dowiedzieć się na czym polega koherencyjna tomografia optyczna. Uczestnicy Nocy Naukowców zobaczą jak wygląda i jak działa tomograf optyczny zbudowany do badania zabytkowych obiektów. Pracownicy uniwersytetu zaprezentują również m.in. baterię testów neuropsychologicznych Cantab. Na szóstym piętrze, centrum nauki udostępni dla uczestników niespodziankę, która z pewnością spodoba się małym i dużym majsterkowiczom i konstruktorom.

Na parkingu dla autobusów odbędzie dwukrotnie (godz. 19.30 i 21.15) pokaz „Magiczna strona chemii”. Widzowie ujrzą m.in. magię filmowych efektów specjalnych w stricte naukowym wydaniu.

Rzeka tajemnic

Na skwerze przy Strudze Toruńskiej będzie można odkryć tajemnice małej rzeki, a także skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Naukowe Studentów Archeologii UMK. Przy Strudze stanie również mobilne laboratorium dydaktyczno-badawcze, które jest przeznaczone do monitoringu zanieczyszczeń środowiska. W ramach Nocy będzie można samodzielnie przeprowadzić fizykochemiczną analizę wody pod kątem wybranych zanieczyszczeń.

Namiot pełen naukowych wrażeń

W drugiej strefie, czyli w namiocie UMK będzie można skorzystać z siedmiu warsztatów i pokazów. Będzie można zostać mikrobiologicznym detektywem i zobaczyć jak wyglądają bakterie i grzyby, które otaczają nas każdego dnia. Pracownicy UMK przygotowali również doświadczenia fizyczne – dzięki pompie próżniowej będzie można sprawdzić jak duże jest ciśnienie powietrza, zobaczyć pokaz laserów, lewitację, jak rozchodzi się fala, a także dlaczego latają samoloty. W namiocie będzie można również poddać się zabiegowi elektrostymulacji dowolnej partii mięśni, zbudować robota, a także samodzielnie uformować szkło.

Doświadczysz starości i niepełnosprawności

Trzecią strefą jest boisko przy Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. To na nim będzie można doświadczyć dyskomfortu związanego z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w procesie starzenia się. Na uczestników będzie czekał symulator odczuć starczych. Będą oni mogli również doświadczyć ograniczeń związanych z porażeniem prawo lub lewostronnym po udarze mózgu. W godz. 19.00-20.00 będzie można uczestniczyć w treningu zawodników grających w rugby na wózkach. Na godz. 20.00 zaplanowano mecz pokazowy. Będzie można również samodzielnie pokonać tor przeszkód. Aktywności w strefie przygotowali pracownicy Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży będzie można wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W patio prezentowana będzie również wystawa prac plastycznych, które napłynęły na konkurs „Mokra codzienność”. Uczestnikom zostanie udostępniona restauracja, w której będzie można napić się herbaty i kawy.

Niewątpliwą atrakcją Nocy Naukowców będzie możliwość zwiedzania Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Między CNMW a ICNT będzie kursował specjalny autobus.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń do parkowania pojazdów przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej.
Dodatkowe miejsca parkingowe dla uczestników Nocy Naukowców udostępni galeria Atrium Copernicus. Od strony ul. Żółkiewskiego będą dostępne 2 miejsca dla autokarów oraz 100 miejsc dla pojazdów osobowych od strony ulicy Apatora.

Poza wydarzeniami w patio MCSM na wszelkie inne atrakcje obowiązują wejściówki, które będzie można odebrać od godz. 18.00 w namiocie przy MCSM.

TORUŃSKA NOC NAUKOWCÓW-PROGRAM I MAPKA WYDARZEŃ

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.