Noc Kupały na Błoniach Nadwiślańskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Noc Kupały na Błoniach Nadwiślańskich

Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2019

Wieczór 23 czerwca 2019 r. na Błoniach Nadwiślańskich był magicznym momentem, w którym słońce pocałowało się z księżycem. Wedle pogańskich obrządków Nocy Kupały, niezwykła noc przesilenia letniego, ma zwiastować wśród młodych par nadchodzącą pomyślność i płodność ich związkom. Tej nocy w Toruniu mieliśmy okazję przyjrzeć się tym spektakularnym widowiskom na własne oczy.

Noc Kupały, jak również Noc Kupalna lub Kupalnocka to pochodzące ze słowiańszczyzny święto związane z letnim przesileniem, obchodzone przy okazji najkrótszej nocy w roku. Według kalendarza ta noc przypada dokładnie z 21 na 22 czerwca. Obchody są ściśle powiązane także z Nocą Świętojańską, przypadającą z 23 na 24 czerwca, zwaną także wigilią świętego Jana Chrzciciela, patrona Miasta Torunia. W ten sposób otrzymujemy spektakl ukazujący pogańskie obrządki naszych przodków w chrześcijańskiej symbiozie przekazu.

Wyjątkowe połączenie staropogańskich obrządków i chrześcijańskiej kultury świętojańskiej mogło się odbyć tylko przy akompaniamencie odpowiednich brzmień i śpiewów. O te piękne elementy zadbał Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza, toruński Chór Astrolabium, Kwartet T.ETNO oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wszyscy artyści wystąpili na jednej scenie w ramach koncertu okolicznościowego pt. „Kupalnocka”.

- Jesteście wspaniali i daliście naprawdę piękny koncert, wprowadzający w dobry nastrój i atmosferę wyjątkowej, pięknej nocy. Niech będzie to dla nas wszystkich zebranych chwila nieskrępowanej radości, abyśmy przypomnieli sobie, jak onegdaj świętowano w ten wyjątkowy wieczór i noc - powiedział prezydent Michał ZaleskiCzas ruszać nad Wisłę. Każdy, kto uplótł wianek lub może po niego sięgać, niech to zrobi. Niech na Wiśle będzie tych wianków bardzo dużo. Niech płyną tam, gdzie je nurt rzeki i los poprowadzi. Pozwólmy im płynąć jak najdalej. Stwórzmy spływ wianków toruńskich aż do samego Bałtyku.

Na nadwiślańskie bulwary ściągnęły setki mieszkańców i odwiedzających Toruń gości. Moc atrakcji czekająca na zainteresowanych nie zamykała się jedynie w muzyce i gastronomii, ale także w ręcznych wyrobach biżuterii, strojach z epoki, a także nauce plecenia wianków. Chętnych do sprawdzenia pomyślności losu własnej plecionki na spokojnym nurcie Wisły nie brakowało.

Wianki popłynęły wraz z nurtem królowej polskich rzek. Wedle obrzędu, samo dryfowanie plecionki na wodzie nie kończy jej ważnej roli. Jeśli wianek zatonie, jego właścicielkę może spotkań choroba. Jeśli będzie płynął nieprzerwanie, jej ślub i wesele mogą się odwlec w czasie. Jeśli natomiast wybranek serca wyłowi ów wianek, wtedy bardzo szybko dojdzie do ożenku i szczęśliwego małżeństwa.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.