Najpiękniejsze ogrody Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Najpiękniejsze ogrody Torunia

Miasto
Data publikacji: 13 października 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Ratusz Staromiejski gościł zwycięzców konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń Ogrodem”.

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w dniu 13 października 2017 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w dwóch konkursach, których uczestnicy wpływają na wygląd naszego miasta. Mowa o konkursach „Toruń w kwiatach” i „Toruń Ogrodem”.

- Dziękuję za to, że Państwo dbają o kwiaty i zieleń w swoim najbliższym otoczeniu. Jest w tym pochwała piękna, troska o urodę miasta, ekologia w najlepszej postaci i wielki zielony prezent dawany sobie, swoim dzieciom czy wnukom. Jest to także wielki prezent dla Toruniapowiedział prezydent Michał Zaleski, który wręczał laureatom dyplomy i nagrody.

Pierwszy z konkursów – „Toruń w kwiatach” organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Torunia i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Konkurs ten istnieje od 1959 roku, a pierwotnie nosił nazwę „Kwiaty sobie i Toruniowi”. Oceniane w nim są najpiękniejsze balkony, okna i ogródki przydomowe. Oprócz 75 wyróżnień, w ramach tego konkursu statuetki Flisaka przyznaje prezydent Michał Zaleski - w kategorii okna i balkony wyróżniona została Stefania Żubkowska, a w kategorii ogródki przydomowe Felicja Beifus.

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń w kwiatach” 2017

Drugi, to XVIII Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń Ogrodem”. Tu rywalizacja odbywa się w pięciu kategoriach: zieleń przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach publicznych i ogrodach działkowych oraz zieleń toruńskiej starówki. Pula nagród w tym konkursie wynosi 10 tys. złotych. Organizatorem i fundatorem nagród jest Miasto Toruń, a mecenasem konkursu i fundatorem nagród market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu. W tym roku powstała też liga mistrzów, swoista „Champions League”, w której o tytuł „Mistrza Toruńskich Ogrodów” konkurowali laureaci konkursu „Toruń Ogrodem” w latach poprzednich. W tej kategorii zwycięzca został wybrany na łamach tygodnika „Tylko Toruń”. Z kolei Biuro Toruńskiego Centrum Miasta ufundowało dodatkową nagrodę dla terenów zielonych położonych w obrębie Zespołu Staromiejskiego.

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń Ogrodem”

- W obu tych konkursach charakteryzujących się wieloletnią tradycją, torunianie pokazują piękno swoich ogrodów, jak również balkonów, a także skrzynek z kwiatami na parapetach. Wszystko po to, by mogli powiedzieć z dumą – dbamy o zieleń w naszym mieście. Wpisuje się to w działania miasta, by Toruń wyglądał piękniepodsumował wydarzenie prezydent Michał Zaleski.

Roczny koszt utrzymania zieleni w Toruniu wynosi ponad 5 mln złotych. Ta kwota przeznaczona jest na utrzymanie terenu o łącznej powierzchni 816,26 ha, z czego parki zajmują 55,5 ha, zieleńce - 92,7 ha, zieleń przyuliczna - 139,5 ha, lasy komunalne - 475,66 ha oraz cmentarze - 2,97 ha.

W tym roku cały Toruń zdobi ponad 200 tys. kwiatów. Na samym Bulwarze Filadelfijskim posadzono łącznie 60 tys. kwiatów. Dodatkowo, na początku wiosny torunianie mogli cieszyć oczy roślinami cebulowymi na trawnikach – w ten sposób posadzono około 70 tys. kwiatów m.in. krokusów, tulipanów, szafirków czy żonkili. Następnie w przestrzeni Torunia pojawiły się: petunie, surfinie, żeniszki i pelargonie, a także aksamitki, begonie czy szałwie. Ale w Toruniu kwiaty nasadzane są nie tylko na skwerach. Ustawione zostały także wieże kwiatowe, m.in. przy pomniku Mikołaja Kopernika, na Rynku Nowomiejskim, Placu Teatralnym czy przy Łuku Cezara. Dodatkowo pojawiły się też grupy donic z pelargoniami ustawione w trzech lokalizacjach wzdłuż ul. Szerokiej. Tegoroczną nowością jest pięć koszy z liliami wodnymi umocowanych przy dnie stawu w Dolinie Marzeń. Zaznaczono również 200-letnią rocznicę założenia Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu poprzez kwietny napis na klombie przy wejściu do parku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.