Na Polnej praca wre

Saperzy, specjaliści od ochrony środowiska i drogowcy pracują obecnie przy przebudowie ulicy Polnej w Toruniu. Pogoda sprzyja, więc roboty są prowadzone w kilkunastu miejscach.

Na odcinku od torów do Szosy Chełmińskiej trwają roboty ziemne, na dalszym odcinku od torów w kierunku Szosy Okrężnej trwa ustawianie krawężników i korytowanie drogi pod tzw. „nowa Polną”.

Na wysokości ulicy Morycińskiego został ułożony pierścień ronda, które w tym miejscu powstanie. W tym rejonie prowadzone są także  roboty kanalizacyjne i ziemne. Na całym odcinku trwa układanie kabli pod nowe oświetlenie i demontowanie starych lamp. Na budowie pracowali  także specjaliści z ochrony środowiska. –Realizowaliśmy zapisy decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Zamontowaliśmy 25 budek dla ptaków i dwa skupiska tzw. schronów dla nietoperzy - wylicza Dariusz Węcławek z Pracowni Badań i Analiz Przyrodniczych.

Budka dla ptaków

 

Schron dla nietoperzy

Drogowcom przez cały czas towarzyszą saperzy. Do tej pory została znaleziona amunicja strzelecka, pociski artyleryjskie, granaty ręczne i moździerzowe. Rzeczy te zostały już zneutralizowane. Saperzy używają detektorów, które działają na zasadzie odbicia  fal ferromagnetycznych (to, co metalowe jest lokalizowane w gruncie), stosują też wykrywacze ramowe i georadar. – Na sprawdzanym terenie znaleźliśmy także dużą ilość złomu przemysłowego w postaci porzuconych felg, wahaczy od samochodów, drutów, nakrętek oraz drobnych monet z okresu PRL-u – dodaje Maciej Grabowski z firmy Nuclear.

Przebudowa Polnej potrwa do końca września 2018 roku. Koszt inwestycji to 6,3 mln zł. 

Data publikacji: 2017-03-15