Muzyka i architektura | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka i architektura

Kultura
Data publikacji: 24 czerwca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Latem, od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 r. Toruń zaprasza na koncerty XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”.

Wieczór Trzech Tenorów w niedzielę o godz. 20.00 na Rynku Staromiejskim zainauguruje tegoroczny XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

To odbywająca się przez całe lato w Toruniu impreza muzyczna z wieloletnią tradycją, której istotą są koncerty we wspaniałych wnętrzach Torunia, dotychczas głównie zabytkowych, w tym roku również współczesnych. Także repertuar będzie w tym roku bardzo zróżnicowany – od muzyki dawnej po elektroniczną. 

Dziesięć koncertów, zwykle w sobotnie wieczory, to muzyczne wyprawy m.in. do Francji, Finlandii, Słowacji, na alpejskie szczyty. Koncertom towarzyszyć będą projekcje filmów, w których muzyka odegra istotną rolę. Zobaczymy więc „Kopię mistrza”, „Pana od muzyki” i „Wieczną miłość”. Szczególnym filmowym wydarzeniem będzie „Chopin the Space Concert”, który zaprezentowany zostanie 15 sierpnia w Planetarium. Zdjęcia nakręcone zostały podczas wyprawy kosmicznej STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Chopina. Przed projekcją o filmie opowie reżyser Adam Ustynowicz. Na wszystkie seanse wstęp będzie wolny. 

Pierwszym z festiwalowych koncertów będzie w niedzielę, 28 czerwca plenerowy Wieczór Trzech Tenorów. O godz. 20.00 na Rynku Staromiejskim pojawią się znakomici polscy tenorzy: Tomasz Kuk, Tadeusz Szlenkier i Adam Zdunikowski. Solistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Maestro Sławomira Chrzanowskiego. Wstęp wolny.

4 lipca, wraz z duetem fortepianowym Duo Benzakoun, siedząc w Sali Wielkiej Dworu Artusa, znajdziemy się jednocześnie we Francji. Podczas Wieczoru francuskiego usłyszymy fortepianowe transkrypcje kompozycji francuskich mistrzów. 

Natomiast 18 lipca w Dworze Artusa wystąpi utytułowana pianistka Katarzyna Borek oraz Vojto Monteur, znany m.in. z zespołu Miloopa. Zaprezentują materiał z płyty „Tempus Fantasy”, która, jak piszą twórcy, jest „wyrazem wiary w to, że muzyka nie zna granic i może połączyć ludzi pochodzących z różnych środowisk". To niezwykły projekt łączący muzykę klasyczną z elektroniką.

Z kolei 25 lipca w CSW Carlo Torlontano zagra na rogu alpejskim. Atrakcją, oprócz muzyki, będzie sam instrument, liczący prawie cztery metry długości. Artyście z Włoch towarzyszyć będzie Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W gotyckim kościele św. Jakuba 1 sierpnia zagości muzyka baroku. Na kopiach instrumentów dawnych, takich jak skrzypce barokowe i viola da gamba, zagra troje fińskich muzyków, którzy oprócz kompozycji J.S. Bacha, D. Scarlattiego i D. Castellego wykonają również utwory ich rodzimych kompozytorów.

Po Wieczorze Fińskim, 8 sierpnia przyjdzie czas na Wieczór Słowacki. W Sali Senatu Collegium Maximum UMK będzie okazja do posłuchania dwojga wybitnych artystów z sąsiedztwa. Wystąpi znakomita gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová, zwyciężczyni licznych międzynarodowych konkursów oraz solista słowackiej Opery i Teatru Narodowego baryton Pavol Remenár. W programie znalazły się utwory kompozytorów słowackich XIX i XX w., arie z „Cyrulika Sewilskiego”, „Don Giovanniego”, pieśni Schuberta i tanga hiszpańskie.

W niedzielę, 16 sierpnia w Kościele Akademickim Ducha Świętego usłyszymy afro-amerykańską formację spod Düsseldorfu Peter Mante's Gospel Project, która z pewnością zarazi publiczność radosną energią gospel.

Tradycją festiwalu jest też prezentacja młodych utalentowanych pianistów, uczestników Piano Paderewski Academy. 22 sierpnia wystąpią oni w Dworze Artusa wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W programie znajdą się koncerty fortepianowe m.in. Chopina, Griega, Beethovena i Rachmaninowa.

Na finał festiwalu odwiedzimy wspaniałe gotyckie wnętrze Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W Wieczorze Oratoryjnym 29 sierpnia zabrzmi arcydzieło Józefa Haydna „Stworzenie świata”. W wykonaniu utworu wezmą udział wspaniali soliści oraz jeden z czołowych polskich zespołów - Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Na te trzy ostatnie wydarzenia wstęp jest wolny.

Ponadto w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną trzy wystawy. W Galerii Tumult zobaczymy „Architekturę muzyki na świecie” – plansze ze zdjęciami najlepszych akustycznie sal. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Architektów Polskich - oddział w Toruniu. Z kolei projekcji filmu w Planetarium towarzyszyć będą zdjęcia astronauty Soichi Noguchi, zaś w CSW, w ramach festiwalu „Tormiar” czynna jest ekspozycja „Wszechstronni rzemieślnicy i utalentowani artyści”.

To nie koniec festiwalowych nowości. Dwukrotnie, 11 lipca i 8 sierpnia, odbędzie się dla dzieci wycieczka po Toruniu, która poprowadzi je śladami Chopina. Na to wydarzenie trzeba się zaopatrzyć w bezpłatne wejściówki, które są dostępne, podobnie jak bilety na koncerty, w Dworze Artusa.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.