Muzeum Piernika cudem turystyki

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Żywe Muzeum Piernika z Torunia drugie w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” National Geographic Traveler! Toruński warsztat piernikarski z ulicy Rabiańskiej, w którym pod okiem mistrza można zostać czeladnikiem piernikarskim, znalazł się w finale konkursu, w którym rywalizowały 32 miejsca w Polsce. 

Była to już druga edycja plebiscytu, w którym czytelnicy podróżniczego pisma National Geographic Traveler głosowali na najciekawsze ich zdaniem atrakcje turystyczne Polski, zaproponowane przez pismo i partnerów regionalnych konkursu. Celem konkursu jest promocja takich interesujących i godnych odwiedzenia, ale wciąż zbyt mało znanych miejsc. Głosowanie trwało przez całe wakacje aż do 24 września. Kandydatów z naszego województwa - Żywe Muzeum Piernika oraz Bydgoskie Exploseum – wytypowała do udziału w konkursie Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

7 nowych cudów Polski 2012:

  • Centrum Sztuki i Biznesu "Stary Browar" w Poznaniu
  • Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
  • Fort Gerharda w Świnoujściu
  • Uzdrowisko Termalne w Uniejowie
  • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  • Zamek Czocha w miejscowości Sucha
  • Jezioro Jeziorak w Iławie

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jest interaktywną formą poznawania historii Torunia i  piernikarstwa. Tu dorośli i dzieci mogą na chwilę zamienić się w szesnastowiecznych piernikarzy. Mieszają samodzielnie składniki ciasta, dodają miodu, tłuczonego kardamonu, imbiru, kory cynamonowej, goździków i pieprzu, zagniatają i wałkują ciasto, wykrawają wybrane kształty w ozdobnej formie, a następnie - słuchając legend o pierniku  i  Toruniu - czekają na  swój własnoręcznie przygotowany wypiek. Zabawa kończy się uzyskaniem certyfikatu, który czeladnikowi uroczyście wypisuje mistrz.

Warto przypomnieć, że w zeszłorocznej, pierwszej edycji plebiscytu, na drugim miejscu uplasowały się grudziądzkie spichlerze. Pełne wyniki tegorocznej edycji ukażą się na łamach listopadowego wydania magazynu "Traveler". Zdjęcia i opisy miejsc – laureatów trafią też do promocyjnego przewodnika, który w kolejnym roku jest przesyłany wszystkim głosującym.

 Zdjęcia: Żywe Muzeum Piernika

Data publikacji: 2012-10-25