Monitoring na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu - rozbudowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Monitoring na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu - rozbudowa

Tytuł projektu:
Rozbudowa i organizacja systemu monitoringu wizyjnego na obszarze Zespołu Staromiejskiego i Bydgoskiego Przedmieścia miasta Torunia. 

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś Priorytetowa 7 „Wspieranie przemian w miastach i w obszarach wymagających odnowy”
Działanie 7.1 „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast”

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu – 1 576 181,81 zł
Kwota dofinansowania – 747 814,27 zł (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)
Wkład własny – 828 367,54 zł

Termin realizacji:
1.07.2008 r. – 30.11.2012 r.

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
14 sierpnia 2012 r.

Opis projektu:
Projekt dotyczył rozbudowy monitoringu wizyjnego na obszarze Zespołu Staromiejskiego oraz organizacji tego systemu na obszarze Bydgoskiego Przedmieścia. Był on kontynuacją wdrażanego od 2000 roku programu poprawy bezpieczeństwa.

Projekt został rozpoczęty w roku 2008 i dotyczył rozbudowy funkcjonującego już systemu monitoringu wizyjnego na obszarze Zespołu Staromiejskiego w skład, którego wchodzi 33 miejsc monitorowanych całodobowo przez kamery, centralny punkt archiwizacji i rejestracji oraz stanowisko operatorskie zlokalizowane w Toruńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. W zakresie realizacji tego projektu przewidziano budowę i organizację tego systemu wizyjnego o nowy obszar Bydgoskiego Przedmieścia.

Projekt był związany ściśle z jednym z priorytetów miasta w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, a także zapewnienia właściwego bezpieczeństwa odwiedzającym turystom Toruń, jak i również mieszkańcom oraz firmom prowadzącym działalność handlową, usługową oraz rozrywkową na obszarze jego realizacji.

Organizowany system monitoringu wizyjnego ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochronę dziedzictwa kulturowego na obszarze Staromiejskim i Bydgoskiego Przedmieścia.

Monitoring ma zapewnić:

  • wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców;
  • stałą obserwację i rejestrację zdarzeń w miejscach i obszarach szczególnie niebezpiecznych;
  • szybką interwencje służb na zaistniałe zdarzenia zaobserwowane przez obsługę monitoringu;
  • przeciwdziałanie aktom wandalizmu na obszarach monitorowanych;
  • osiągnięcie spadku przestępczości oraz zwiększenie wykrywalności sprawców przestępstw;
  • monitoring ruchu ulicznego;
  • gromadzenie materiałów dowodowych w celu zwalczania i ujawniania przestępstw i wykroczeń.

Projekt w swoim zakresie objął:

  • rozbudowę funkcjonującego sytemu monitoringu wizyjnego na obszarze Zespołu Staromiejskiego o 30 nowych punktów kamerowych oraz budowę tego systemu na obszarze Bydgoskiego Przedmieścia w skład którego wejdzie 20 punktów kamerowych;
  • rozbudowę funkcjonującego systemu monitoringu wizyjnego o niezbędne urządzenia CCTV do zarządzania i nadzoru nad systemem;
  • budowę niezbędnej infrastruktury przesyłowej pod potrzeby organizowanego systemu (odbiór i nadawanie sygnałów wizji i telemetrii, sterowanie kamerami);
  • modernizację głównego punktu rejestracji i archiwizacji w obiekcie przy ul.Wały Gen. Sikorskiego 10;
  • modernizację sali operatorskiej, stanowisk operatorskich i dyspozytorskich oraz pomieszczenia technologicznego w Toruńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Legionów 70/76;
  • rozbudowę funkcjonującego systemu rejestracji i archiwizacji oraz budowę systemu rejestracji i archiwizacji IP.

Realizator:
Wydział Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Bezpieczeństwo
Rewitalizacja
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Ochrony Ludności

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.