Młodzież w radzie miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młodzież w radzie miasta

Miasto
Data publikacji: 26 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Reaktywowano Młodzieżową Radę Miasta Torunia. Szkoły ponadgimnazjalne przeprowadziły skutecznie procedurę wyboru jej członków. Wkrótce Przewodniczący Rady Miasta Torunia zwoła pierwszą sesję kolejnej kadencji, na której zostaną wybrane władze statutowe Młodzieżowej Rady.

Rada skupia młodzież zainteresowaną pracami samorządu lokalnego i działalnością publiczną w mieście i składa się z przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych w wieku do 21 lat. Działa w oparciu o statut przyjęty uchwałą Rady Miasta Torunia. Celem działania Rady jest:

1)        zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem samorządów lokalnych;

2)        zapewnienie uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość jej życia;

3)        kształtowanie poczucia odpowiedzialności za funkcjonowanie miasta;

4)        kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych;

5)        prezentowanie interesów dzieci i młodzieży wobec lokalnych władz;

6)        aktywizacja środowisk młodzieżowych ze szczególnym uwzględnieniem samorządów uczniowskich;

7)        działanie na rzecz ochrony praw ucznia;

8)        przeciwstawianie się dezintegracji społecznej przez promowanie rodziny i wspólnot lokalnych;

9)        wypracowanie metod walki z agresją i patologiami społecznymi.

Kadencja Rady trwa dwa lata od daty pierwszego posiedzenia. Rada obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał.

Rada Miasta Torunia deklaruje wsparcie finansowe konkretnych działań młodzieżowej rady w drodze dotacji ustalanych w ramach zatwierdzonego budżetu.

Jednocześnie 26 marca 2015 r. Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę porządkującą pod względem legislacyjnym przepisy w zakresie powoływania i funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta Torunia. Podjęta uchwała uwzględnia dwie zmiany pierwotnej uchwały z 1998 roku powołującej Młodzieżową Radę: z 2000 roku zainicjowaną przez członków ówczesnej Młodzieżowej Rady w związku z wejściem w życie reformy oświaty, na mocy której powstały gimnazja. W efekcie liczba  szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła. Zgodnie ze statutem Młodzieżowej Rady każda ze szkół wybiera po dwóch przedstawicieli, co spowodowałoby iż liczba członków Rady byłaby niezwykle duża. Druga zmiana została przyjęta w 2014 roku i dotyczyła obniżenia progu zgłoszeń ze szkół umożliwiającego powołanie Młodzieżowej Rady.

Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych od 2014 roku powstał obowiązek sporządzania i ogłaszania w formie obwieszczenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym tekstów jednolitych aktów stanowiących prawo miejscowe nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli były one nowelizowane. Realizując ten obowiązek przystąpiono do sporządzenia tekstu jednolitego przedmiotowej uchwały. W trakcie jego opracowywania okazało się, iż konstrukcja aktu w znacznej mierze odbiega od obecnie obowiązujących zasad techniki legislacyjnej. Jednocześnie żadna z wymienionych zmian uchwały w swojej treści nie zawierała delegacji umożliwiającej dostosowanie do współczesnych wymogów prawa. 

W związku z powyższym Konwent Seniorów zaproponował podjęcie nowej uchwały w sprawie powołania i funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta Torunia, która uwzględnia zmiany wprowadzone uchwałami nr 554/2000 oraz 12/14 Rady i wypełnia normy wynikające z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.