Młodzi pianiści zaczynają rywalizację

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Rozpoczął się 25. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina Dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Koncert inauguracyjny zabrzmiał w CKK Jordanki.

Podczas uroczystego otwarcia konkursu zabrzmiał koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina w wykonaniu Pawła Wakarecego i koncert fortepianowy e-moll op. 11 w wykonaniu Pawła Palecznego. Artystom towarzyszyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mariusza Smolija.

- Podejmujemy Was w Toruniu, inaugurując pianistyczną rywalizację, którą podejmiecie od jutra w Szafarni. A będzie to przecież jubileuszowa, bo 25. edycja konkursu pianistycznego, w którym bierzecie udział. Gratuluję zatem wpierw jego organizatorom, promotorom i wieloletnim przyjaciołom podtrzymywania w Szafarni i w Toruniu kultury muzycznej, wywodzącej się wprost z geniuszu Chopina. Pozdrawiam też wszystkich młodych pianistówpowitał gości prezydent Torunia Michał Zaleski.

W 25. edycji konkursu weźmie udział 55 uczestników z 12 krajów, m.in. z Singapuru, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Niemiec czy Kanady. Najliczniejszą grupę stanowią młodzi pianiści z Polski. Przesłuchania konkursowe w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni rozpoczynają się w czwartek, 18 maja, a zakończą w sobotę, 20 maja. W niedzielę o 12:00 odbędzie się koncert laureatów i wręczenie nagród. Wstęp na przesłuchania jest wolny.

Nagrody pieniężne:

  • I grupa wiekowa:

I nagroda  1500 €
II nagroda  1000 €
III nagroda  700 €

  • II i III grupa wiekowa:

I nagroda  2000 €
II nagroda  1500 € 
III nagroda  1000 €  

Nagrody dodatkowe:

  • Nagroda Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Nawarze, Kraju Basków i La Rioja Angela Tellechea Goyena
  • Nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w formie półrecitalu w siedzibie uczelni
  • Nagroda Fundacji im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie za najlepsze wykonanie mazurków Fryderyka Chopina oraz zaproszenie na Węgry
  • Nagroda Fundacji Chopin w Ogrodzie Sztuk
  • Nagroda ufundowana przez ThyssenKrupp Energostal za najlepsze wykonania utworu Fryderyka Chopina
  • Nagroda Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – koncert w Żelazowej Woli
  • Nagroda Hostelu Przystanek Toruń i Restauracji Lokomotywa

Więcej informacji na stronie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Data publikacji: 2017-05-17