Minikoperniki w toruńskim Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Minikoperniki w toruńskim Młynie Wiedzy

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 marca 2018
Autor: Sylwia Mularczyk

Pięćdziesiąt sześć tygodni – tyle czasu będzie miała firma budowlana na wykonanie prac związanych z remontem budynków położonych przy ulicy Władysława Łokietka obok Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W obiektach powstanie między innymi kolejna wystawa stała. Centrum Innowacyjnej Edukacji, czyli tak zwany „Minikopernik” zostanie otwarty dla zwiedzających już jesienią przyszłego roku.

Rewitalizacja „różowych” budynków zlokalizowanych  tuż obok Centrum  Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu stała się faktem. Przetarg na remont obiektów wygrała firma Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych EKOPARK S.A. z Warszawy.

26 marca 2018 roku Michał Zaleski, prezydent Torunia podpisał umowę z wykonawcą. Remont budynków pozwoli na stworzenie dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej i poszerzenie oferty kulturalnej toruńskiego centrum nauki. Na realizację robót budowlanych miasto przeznaczy 11 237 000,00 złotych. 

- Projekt będzie realizowany w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, Program Operacyjny Infrastruktura  i  Środowisko. Zwyciężyliśmy w konkursie związanym z innowacyjną edukacją, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie sięgnie ponad dwunastu milionów złotych i oczywiście przeznaczone będzie zarówno na wykonanie robót budowlanych – koszty ogółem mają wynieść ponad jedenaście milionów - oraz na wyposażenie budynków już po ich rewitalizacji powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z przebudowanego obiektu będzie można korzystać jesienią przyszłego roku. Przebudowa będzie kompleksowa.  Przewidziano szereg prac rozbiórkowych i wykonanie skomplikowanych instalacji wewnętrznych.

- Dysponujemy zespołem wykwalifikowanych pracowników i odpowiednim sprzętem. Mamy niewiele czasu na wykonanie zakresu prac. Jeżeli będzie taka potrzeba uruchomimy dwie lub nawet trzy zmiany, żeby terminu dotrzymaćpoinformował Wojciech Trawiński, prezes zarządu EKOPARK S.A.

- Trzon budynku zostanie przebudowany, a cały obiekt dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wysokości kondygnacji nie będą się pokrywać, ponieważ w części obiektów była możliwość zwiększenia wysokości pomieszczeń  dla potrzeb ekspozycyjnych. Wyzwaniem dla architekta i  projektantów konstrukcji było zaprojektowanie odpowiednich rozpiętości stropów, wzmocnienia fundamentów i ścian budynku. Kondygnacje zostaną podwyższone, ale ich liczba zostanie zachowana. Starszy obiekt pozostanie w takiej samej kubaturze  – opowiadał o projekcie przebudowy Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów z toruńskiego magistratu. - Budynek będzie wyposażony w między innymi nowoczesne instalacje, sieć strukturalną, DSO, telewizję przemysłową. Będzie również klimatyzowany. Wszystko zostało w taki sposób zaprojektowane, aby umożliwić właściwe warunki wystawiennicze – dodał dyrektor Maksim.

Problemem, z którym zmierzył się projektant przebudowy obiektów,  architekt Michał Radwański  z firmy RDV Architekci było również znalezienie miejsca na dodatkowy parking w okolicy nowego budynku. Zaprojektowano osiemnaście miejsc parkingowych, za parkingiem głównym CN Młyn Wiedzy.

Po zakończeniu robót budowlanych do wyremontowanych obiektów wprowadzi się Młyn Wiedzy, który zajmie się wyposażeniem nowych przestrzeni. Powstanie między innymi interaktywna wystawa stała, dedykowana w szczególności ludziom młodym. Jej celem będzie ułatwienie osobie dojrzewającej zrozumienia otaczającego świata, ale przede wszystkim siebie – w okresie burzliwych zmian zachodzących w ciele i umyśle, a także rozpoznanie własnych zainteresowań i pasji – jak podaje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W odnowionych obiektach znajdzie się również miejsce na czytelnię książek i czasopism popularnonaukowych.

Wizualizacje - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centra Innowacyjnej Edukacji (tzw. "Minikoperniki") podprojekt "Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ulicy W. Łokietka w Toruniu na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, instytucji kultury prowadzącej innowacyjną edukację w regionie kujawsko-pomorskim" jest realizowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 8. Oś priorytetowa "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury". Działanie 8.1.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.