Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Miasto
Data publikacji: 12 grudnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

W 2015 r. powstanie nowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Określa on między innymi priorytetowe działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, które będzie podejmować magistrat.

Już teraz zwracamy się do wszystkich zainteresowanych z prośbą o zgłaszanie propozycji takich działań, które powinny się w nowym dokumencie znaleźć.

O Programie

Zdrowie psychiczne jako jeden z elementów zdrowia coraz częściej znajduje się w polu zainteresowania ekspertów i decydentów. Kraje europejskie w tym Polska od 2005 r. podejmują intensywne działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego.

28 grudnia 2010r. ustanowiony został Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) na lata 2011-2015, który zobowiązał realizatorów w tym samorządy lokalne do opracowania regionalnych programów ochrony zdrowia psychicznego. Uchwałą Nr 280/12 z dnia 29 marca 2012r. RMT przyjęła Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2012 – 2015 dla Gminy Miasta Toruń. Program określa cele i kierunki działań Gminy w dążeniu do poprawy zdrowia psychicznego mieszkańców.

Materiały pomocnicze do pobrania:

>> Program Ochrony Zdrowia Psychicznego obowiązujący w latach 2012-2015

Prace nad nowym dokumentem

W 2015 r. planuje się rozpoczęcie procesu przygotowania nowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Torunia, nad którym będzie pracował powołany w tym celu zespół. Zanim jednak zespół rozpocznie prace, chcemy Państwa zaprosić do dyskusji nad priorytetami, jakie, Państwa zdaniem, powinny się w tym Programie znaleźć. Zależy nam na tym, aby w procesie tworzenia dokumentu nie pominąć żadnej ważnej kwestii.

Zapraszamy do przesyłania swoich propozycji działań priorytetowych na adres: konsultacje@um.torun.pl w terminie do 15 stycznia 2015 r.

Przebieg konsultacji:

  1. zbieranie propozycji działań priorytetowych do nowego Programu: do 15.01.2015 r. Termin kolejnych etapów uzależniony jest od ukazania się przepisów prawnych na poziomie krajowym i wojewódzkim, określających ramy nowego Programu.
  2. powołanie zespołu pracującego nad zapisami nowego Programu
  3. praca nad dokumentem
  4. konsultacje społeczne nowego Programu
  5. przedstawienie projektu Programu Radzie Miasta Torunia

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji  (tel. 56 611 86 73) we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.