Międzynarodowy Dzień Teatru

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

26 marca 2017 r. osoby związane z toruńskimi teatrami świętować będą w Baju Pomorskim. Medal Thorunium otrzyma Emilia Betlejewska.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca na całym świecie od 1961 roku. Tegoroczną uroczystość w Toruniu zaplanowano dzień wcześniej.

W niedzielę, 26 marca w samo południe widzowie zgromadzeni w teatrze Baj Pomorski zobaczą spektakl „Wschód i zachód słonia” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Przedstawienie jest subtelną, wzruszającą opowieścią o matczynej miłości, która pomaga otworzyć się na świat, o przyjaźni, wrażliwości na innych, poświęceniu. Jej główną bohaterką jest  Mała Słoniczka. Lalkowe postaci teatralne stworzone z miękkich materiałów przypominają dziecięce zabawki pluszowe. Za sprawą trójki aktorów-podróżników wszyscy bohaterowie wyłaniają się z walizek, skrzyń i kufrów.

Podczas uroczystości Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” otrzyma reżyserka, scenarzystka i pedagog, Emilia Betlejewska, w 40-lecie pracy zawodowej związanej z upowszechnianiem kultury. Emilia Betlejewska od 1990 r. prowadzi teatr Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” samodzielnie (od 1992 r. jako prywatny) z siedzibą przy Szosie Chełmińskiej 226a. Zaczynała jako aktorka, powoli rozszerzając zakres swoich działań artystycznych o scenopisarstwo, projekty scenografii i reżyserię. W 1990 r., w czterdziestolecie teatru, Janina Awgulowa oficjalnie przekazała prowadzenie "Zaczarowanego Świata" Emilii Betlejewskiej.

W dorobku Emilii Betlejewskiej jest 76 scenariuszy teatralnych, 98 wyreżyserowanych spektakli, 83 opracowanych scenografii. Właściwie cały zespół Teatru "Zaczarowany Świat" do dziś wykonuje samodzielnie lalki i dekoracje. Techniki do jakich sięga teatr to lalki klasyczne zapomniane w dzisiejszych czasach takie jak kukła, jawajka,, teatr cieni czy teatr fluorescencyjny.

Emilia Betlejewska jest również założycielką i prezesem Fundacji Pro Theatro. Organizacja powstała w 2002 r. i zajmuje się szeroko rozumianą edukacją teatralną dzieci, młodzieży i dorosłych w odniesieniu do kultury regionalnej, narodowej i europejskiej. Przez swoją działalność kształtuje tolerancję wobec innych kultur i pokazuje, iż teatr może stać się płaszczyzną, na której znajdą porozumienie różne środowiska i różne pokolenia.

Data publikacji: 2017-03-22