Ulgowi torunianie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Ulgowi torunianie

Około 60 proc. torunian jest uprawnionych do ulg na przejazdy w komunikacji miejskiej.

Połowa za połowę

Wiadomo, że ponad połowa (52 proc.) sprzedawanych biletów toruńskiej komunikacji miejskiej to biletu ulgowe, z czego największą część stanowią bilety jednoprzejazdowe/czasowe – aż 49%. Niewielki procent stanowią ulgowe karnety (1,70%), bilety krótkookresowe (0,17%) i okresowe imiennie (1,41%).

Kto z nich może korzystać? Najliczniejszą grupą są dzieci i młodzież uczący się – powyżej 4. (również przed rozpoczęciem edukacji) i do 24. roku życia, a także studenci i doktoranci. Dalej uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych: osoby upośledzone umysłowo (bez ograniczenia wieku), kombatanci, weterani pobierający rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa, absolwenci szkół specjalnych  i osoby posiadające umiarkowany stopnień niepełnosprawności, emeryci pobierający świadczenia emerytalne oraz renciści pobierający świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, studenci i uczniowie szkół zagranicznych (do 26. roku życia) oraz inwalidzi słuchu (członkowie Polskiego Związku Głuchych).

Funkcjonują także bilety ulgowe specjalne, z których korzystać mogą dzieci i młodzież mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń, realizujący edukację na różnych poziomach, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, a dodatkowo na trasie dom-szkoła-dom także dzieci i młodzież posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniowie klas terapeutycznych, a także ich pełnoletni opiekunowie. Takie bilety mogą nabywać także czynni honorowi krwiodawcy i zasłużeni krwiodawcy, siostry ze zgromadzenia Sióstr Elżbietanek i dzieci, uczniowie i studenci (do 24. roku życia) z rodzin, w których jest czworo i więcej dzieci na utrzymaniu rodziców, mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń.

Kto decyduje o ulgach

Sprawy lokalnego transportu zbiorowego w myśl art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) należą do zadań własnych gminy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z  2016 r. poz. 1867) właściwa jednostka samorządu terytorialnego jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Zadaniem organizatora jest organizowanie publicznego transportu, polegające m.in. na ustalaniu opłat za przewóz, o których mowa w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 915 z późn. zm.) oraz uprawnień do ulgowych i bezpłatnych przejazdów.

Na podstawie powyższej delegacji ustanawiane są ulgi fakultatywne. Uchwala je Rada Miasta, biorąc pod uwagę możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego.

Przykładem uchwał miejskich wprowadzających dodatkowe ulgi dla mieszkańców jest Warszawa, gdzie wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zamieszkujących na terenie stolicy. Ulga ta obowiązują od 1 września 2017 roku, a jej roczny koszt szacuje się na 13 milionów zł. Łącznie z darmowej komunikacji w Warszawie może skorzystać 150 tys. uczniów (107 tys. z podstawówek i 44 tys. z gimnazjów). Dowodem na posiadanie tego uprawnienia jest spersonalizowana karta zbliżeniowa, wydawana przez Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu odpowiedniego dokumentu potwierdzającego spełnienie warunków uprawniających do ulgi.

Skąd taki pomysł w Warszawie? Takie rozwiązanie zaproponowali rok wcześniej urzędnicy ze stołecznego magistratu. W związku z tym m.in. przeprowadzono wśród rodziców dzieci uczęszczających do szkół podstawowych ankiety, w których 80% respondentów zadeklarowało, że zrezygnuje z odwożenia dzieci samochodem do szkoły w przypadku wprowadzenia darmowej komunikacji.

Toruńskie ulgi fakultatywne i ustawowe

W naszym mieście jest spore grono osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów. W ramach ulg fakultatywnych są to:
•    osoby, które ukończyły 65. rok życia,
•    dzieci w wieku do ukończenia 4 lat,
•    osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby traktowane na równi z nimi na podstawie odrębnych przepisów prawa oraz przewodnicy tych osób(przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat),
•    niewidomi i ich przewodnicy (przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies – przewodnik),
•    Honorowi Obywatele Miasta Torunia,
•    umundurowani funkcjonariusze Policji do stopnia aspiranta sztabowego włącznie i umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej,
•    osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów osobowych – w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu,
•    wolontariusze Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w dniu finału WOŚP,
•    studenci – w czasie trwania Juwenaliów organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. od czwartku od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 6:00.

Niezależnie od ww. ulg w każdym mieście obowiązują też ulgi ustawowe, regulowane przez różne, niezależne od siebie akty prawne, które są przez organizatorów stosowane obligatoryjnie. W tym przypadku z bezpłatnej komunikacji miejskiej korzystają inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu i wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej (na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 41 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r.  poz. 840 z późn. zm.) oraz posłowie i senatorowie (na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora - Dz. U.  z 2016 r. poz. 1510 z późn. zm.).

Szczegółowe informacje dot. dokumentów uprawniających do bezpłatnego korzystania z przejazdów komunikacja miejską w Toruniu dostępne są w załączniku do uchwały Nr 367/16 Rady Miasta Torunia z dnia 21 lipca 2016 r. na stronie www.bip.torun.pl.

Wykaz ulg i zwolnień oraz osób uprawnionych do korzystania

SONDA

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.