Miasto rozbudowuje DPS

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Przy Szosie Chełmińskiej 220 w Toruniu trwa rozbudowa Domu Pomocy Społecznej. 

Inwestycja była przygotowywana przez miasto od kilku lat, a jej celem jest poprawa warunków w placówce i zwiększenie liczby oferowanych przez nią miejsc. Oczekujących na nie jest bardzo wielu.

- Liczba osób wymagających specjalnej opieki z roku na rok rośnie, dlatego inwestycje miasta w tego rodzaju obiekty są bardzo potrzebnemówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Obecnie w Domu Pomocy Społecznej  przy Szosie Chełmińskiej jest 120 miejsc. Po rozbudowie o dodatkowy segment przybędzie ich 54, a więc łącznie będzie ich 174. W nowym budynku będzie 36 pokoi (18 jednoosobowych o pow. 17,77m2 z łazienkami o pow. 4,3 m2 oraz 18 dwuosobowych o pow. 22,07m2 z łazienkami o pow. 4,3 m2). Oprócz tego znajdą się tam pomieszczenia personelu, sale rehabilitacji, magazyny, sanitariaty, przestrzeń pobytu dziennego oraz nowa kuchnia z jadalnią. Na nowo położone zostaną także wszystkie instalacje. Wykonawca zagospodaruje również teren dookoła budynku. Znajdą się tam chodniki z kostki, drogi dojazdowe, parkingi, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, scena terenowa, śmietnik i oświetlenie terenu.

W dobudowanej części znajdzie się 36 pokoi jedno- i dwuosobowych

Przetarg na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej  przy Szosie Chełmińskiej wygrał Zakład Usługowo-Handlowy Leszek Piotrowski z Hartowca, który wycenił prace na ponad 9,1 mln zł brutto. Dokumentację projektową przygotowała P.H.U. TAROS – Pracownia Projektowa z Gdańska.

Prace mają się zakończyć  jesienią 2018 r. Całkowity budżet zadania to 11 mln zł (3 mln zł w 2016 r., 5 mln zł w 2017 r. oraz 3 mln zł w 2018 r.). Za pozostałe środki planuje się zakup wyposażenia do rozbudowywanego budynku.

To kolejna w ostatnich latach inwestycja miasta z zakresu opieki społecznej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Gmina partycypowała m.in. w kosztach rozbudowy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego  prowadzonego przez Fundację "Światło" oraz  obiektów hospicjum „Światło” prowadzonego przez OIPiP przy ul. Grunwaldzkiej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek na Podgórzu oraz budowy ośrodka „Samarytanin” na Koniuchach.

Data publikacji: 2017-04-12