Miasto przejęło przystań AZS | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto przejęło przystań AZS

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 26 marca 2014
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Przystań AZS w Toruniu odzyska blask dzięki modernizacji i rozbudowie, jaką wykona miasto. Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn podpisali umowę użyczenia terenu przystani, 26 marca 2014 roku.

- Ważne jest to, że dzięki wyremontowanej przystani ZAS powiększy się nie tylko wodna baza w Toruniu, ale będzie to też miejsce, z którego skorzystają turyści przepływający przez nasze miasto – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.Zabiegamy o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dofinansowanie modernizacji obiektu.

Przystań Sportów Wodnych AZS UMK zlokalizowana jest przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu. W trosce o podniesienie standardu przystani i stworzenia odpowiednich warunków dla zawodników Akademickiego Związku Sportowego i uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, władze uniwersytetu oraz Torunia w oparciu o przyjęte wspólne stanowisko w sprawie modernizacji i rozbudowy obiektu, 26 marca 2014 r., podpisali umowę użyczenia, której przedmiotem jest przekazanie terenu przystani AZS przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (właściciela obiektu) w bezpłatne użyczenie na okres 25 lat Gminie Miasta Toruń.

- Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją dobrej współpracy między UMK a Toruniem – mówił rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn – Cieszy nas, że teren przystani AZS nabierze nowych walorów.

Obiekt przystani AZS jest podstawową  bazą szkoleniową dla jedynej w województwie kujawsko-pomorskim Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadzącej szkolenie w wioślarstwie. Od lat toruńscy uczniowie tejże szkoły, będący jednocześnie zawodnikami Akademickiego Związku Sportowego UMK Toruń, odnoszą sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych. Od 1992 roku zawodnicy AZS UMK Toruń reprezentują kraj w igrzyskach olimpijskich, stanowiąc trzon kadry narodowej. To wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy w kategorii senior i junior. Największym osiągnięciem jest srebrny medal zdobyty przez Łukasza Pawłowskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r., w czwórce bez sternika wagi lekkiej. AZS UMK Toruń to stowarzyszenie sportowe, które plasuje się w pierwszej trójce klubów wioślarskich w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że wioślarstwo zostało zakwalifikowane przez Ministerstwo Sportu  i Turystyki do złotej kategorii dyscyplin sportowych, konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu szkolenia toruńskich wioślarzy.

Baza szkoleniowa, z której korzystają uczniowie SMS i zawodnicy AZS UMK Toruń, wymaga dostosowania do obecnych standardów i wymagań, jakie muszą spełniać tego typu obiekty. Budynek główny i hangar są obecnie w złym stanie technicznym i wymagają remontu. Zostaną w nich wymienione wszystkie instalacje: elektryczna, sanitarna, wodno-kanalizacyjna, co. W budynku głównym zostanie przeprowadzona termomodernizacja: docieplenie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz poprawa estetyki elewacji. Zaplanowano rozbudowę hangaru oraz dostosowanie części obiektu do pełnienia funkcji obsługi „toruńskiej mariny”, wykorzystywanej przez żeglarzy pływających po Wiśle. W ramach kompleksowej modernizacji zostanie zagospodarowany przyległy teren.

Jako przystań toruński obiekt został uznany przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich jako strategiczny dla rozwoju wioślarstwa w Polsce i otrzymał pisemną rekomendację Zarządu PZTW, skierowaną do Ministra Sportu i Turystyki, popierającą ujęcie inwestycji w programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W oparciu o porozumienie między inwestorema PZTW przystań będzie ważnym ośrodkiem szkolenia centralnego i wojewódzkiego w tej dyscyplinie. Przewidywany koszt całkowity inwestycji w latach 2014 -2015 szacowany jest na ok. 4 mln zł z czego 2 mln zł stara się pozyskać Toruń z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Nowoczesny i zmodernizowany w przyszłości obiekt niewątpliwie wpłynie na jakość szkolenia uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, którzy wspólnie z Akademickim Klubem Sportowym UMK Toruń realizują programy szkolenia sportowego na etapie gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych.  Pozwoli też na osiąganie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym zawodnikom AZS UMK Toruń . Przystań Sportów Wodnych po modernizacji będzie też znakomitym miejscem rekreacji mieszkańców Torunia oraz bazą dla żeglarzy pływających po Wiśle.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.