Medale dla opozycjonistów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medale dla opozycjonistów

Miasto
Data publikacji: 16 maja 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Medale dla opozycjonistów

Niezależne Zrzeszenie Studentów UMK i osoby zasłużone w walce o demokrację odebrały w sobotę 14 maja 2016 r. w Ratuszu Staromiejskim medale Thorunium i Za Zasługi dla Miasta Torunia.

Uroczystość uświetniła obchody 35-lecia NZS UMK. Po nabożeństwie w kościele jezuitów, odprawionym w intencji środowiska opozycjonistów, na Dworze Artusa została odsłonięta tablica upamiętniająca 35-lecie NZS UMK, a na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego okolicznościowa wystawa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

W Sali Mieszczańskiej ratusza odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń nadanych przez toruński samorząd Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów UMK i opozycjonistom, którzy w latach 1980-1989 walczyli o polską demokrację i autonomię uczelni. Medale "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze, przyznane przez Radę Miasta gen. Zbigniewowi Nowkowi i NZS UMK, wręczyli wiceprzewodniczący RM Michał Jakubaszek i Łukasz Walkusz. Medal Prezydenta Torunia Thorunium z rąk prezydenta Michała Zaleskiego odebrał Wiesław Janowski Więcej. Odznaczony tym medalem Marek Wachnik otrzyma go w innym terminie.

Gen. Zbigniew Nowek został uhonorowany za wieloletnią aktywność w strukturach opozycji demokratycznej i podziemną działalność wydawniczą – był redaktorem, wydawcą, drukarzem i kolporterem ulotek, pism i książek opozycyjnych. Sprawował też wysokie stanowiska państwowe w resorcie służb specjalnych i odnosił sukcesy w zakresie wykrywania osób i instytucji zajmujących się szpiegostwem na rzecz obcych wywiadów. Zbigniew Nowek jest członkiem kapituły medalu nadawanego przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano - Pomeraniensis”. Działa aktywnie w Klubie „Szewska Pasja”. W 2009 r. został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niezależne Zrzeszenie Studentów UMK w Toruniu wyróżniono za stworzenie „studenckiej Solidarności” wspierającej w latach 80-tych XX wieku NSZZ „Solidarność”, za zasługi w dążeniu do wolności całego kraju, formowanie życia uczelni i całego Torunia poprzez włączanie się w konflikty pomiędzy totalitarną władzą a społeczeństwem, przeciwstawianie się reżimowi komunistycznemu, poświęcanie swojego zdrowia i wolności, budowanie ważnej część historii uczelni oraz potwierdzenie wolnościowych dążeń i aspiracji Miasta Torunia. Doceniono także kontynuację działalności NZS w wolnej Polsce jako organizacji o typowo studenckim charakterze, koncentrującej swoją aktywność wokół projektów kulturalnych, społecznych, wydawniczych oraz akcji charytatywnych skierowanych do społeczności akademickiej najważniejszej uczelni wyższej Torunia.

Marszałek województwa Piotr Całbecki wręczył też medale Unitas Durat zasłużonym działaczom NZS z lat 1980-1989, a prezes IPN Łukasz Kamiński - Krzyże Wolności i Solidarności. Gośćmi wydarzenia byli m.in. była marszałek Senatu Alicji Grześkowiak, były wicemarszałka Senatu Jan Wyrowiński i prorektor UMK prof. Andrzej Sokala.

W oprawie obchodów odbyły się konferencja naukowa „Niezależne Zrzeszenie Studentów – fenomen 1980 roku”, a także piątkowy koncert Kobranocki w amfiteatrze toruńskiego Muzeum Etnograficznego i wieczorne spotkanie wszystkich pokoleń działaczy NZS UMK w klubie Od Nova.

NZS powstało we wrześniu 1980, w wyniku samoorganizacji środowiska dążącego do demokratyzacji życia akademickiego. Także jesienią 1980 zostały powołane komórki zrzeszenia w uczelniach na terenie obecnego województwa Kujawsko-Pomorskiego – na UMK (17 września) i na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (16 października) oraz w bydgoskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy i bydgoskiej filii gdańskiej Akademii Medycznej. 25 kwietnia 2016 r. na ścianie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu została odsłonięta tablica pamiątkowa przypominająca o wydarzeniach z 17-18 lutego 1981 roku, kiedy studenci UMK, na wezwanie NZS, zorganizowali strajk walcząc o autonomię wyższych uczelni, prawa człowieka i niepodległość Polski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • MZK - diamentowy lider
    Miasto, MZK
    Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.