Medal dla Kazimierza Bryndala | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla Kazimierza Bryndala

Kultura
Data publikacji: 29 grudnia 2009
Autor: admin_vobacom

28 grudnia 2009 r. prezydent Torunia Michał Zaleski uhonorował medalem Thorunium Kazimierza Bryndala.  Wybitny toruński lekarz, promotor oświaty zdrowotnej i miłośnik kultury kaszubskiej, ojciec czterech znanych synów artystów, skończył w tym roku 80 lat.

Thorunium dla Kazimierza Bryndala

Thorunium to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Miasta Torunia. Są nim honorowane przede wszystkim osoby zasłużone dla miasta, a także instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia - w rocznicę powstania lub w uznaniu zasług.

Kazimierz Bryndal

Kazimierz Bryndal obchodzi w tym roku 80. urodziny. Z tej okazji w "Baju Pomorskim" odbył się benefis przygotowany przez rodzinę i grupę przyjaciół jubilata, w tym przez Kujawsko-Pomorską Okręgową Izbę Lekarską w Toruniu oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Spotkaniu nadano tytuł "Dziesięć ósemek, czyli Kaziu zasłużył na premię...".

Synowie Kazimierza Bryndala:
Rafał, Jacek z córką i w głębi perkusista Michał

Na scenie pojawili się czterej synowie jubilata: Rafał - znany satyryk, dziennikarz, scenarzysta i kabareciarz, Jacek - muzyk, współtwórca "Kobranocki" i "Atrakcyjnego Kazimierza", Michał - perkusista, znany z zespołów "Sofa", "Staff" i aktualnie zespołu jazzowego "Stryjo" oraz najmłodszy Jakub - freestylowiec i producent muzyczny. Wystąpili też m.in. Katarzyna Pakosińska z Kabaretu Moralnego Niepokoju, Mariusz Lubomski i aktorzy toruńskiego kabaretu "Poniedziałek".  

 

Doktor Kazimierz Bryndal - lekarz dentysta, rozpoczął studia prawnicze w Toruniu po czym na skutek represji - był synem przedwojennego oficera Wojska Polskiego - musiał przenieść się do innego miasta. Zaczął studiować w PAM w Szczecinie na wydziale stomatologii, gdzie aktywnie uczestniczył w "Bratniej Pomocy" w samorządzie studenckim oraz w studenckim ruchu naukowym. Już jako student inicjował pomoc dla zaniedbanych ośrodków wiejskich w akcjach szerzenia oświaty zdrowotnej i leczenia. Wiele lat spędził w objazdowym ambulansie stomatologicznym i niezależnie od pełnionych funkcji każde zdarzenie z pracy uważał za zaszczyt dla lekarza.

Od wielu lat znany jest jako kreator i organizator opieki stomatologicznej uznawanej przez polskie jak i zagraniczne Towarzystwa Naukowe, za wiodącą i wzorową. Jest członkiem międzynarodowych organizacji stomatologicznych, pełniąc w nich zaszczytne funkcje. Przez wiele lat był członkiem najwyższych władz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i aktualnie uczestniczy w życiu naukowym tego Towarzystwa.

Dla jubilata zagrała kaszubska "Kapela Kazimierza" 

Znany jest w środowisku jako miłośnik ziemi kaszubskiej, jej kultury i języka. Jest licencjonowanym przewodnikiem po wielu europejskich stolicach. Jego bezinteresowne i społeczne zaangażowanie w tworzenie samorządu lekarskiego było powodem wybrania go na Przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu w latach 1997-2001. Nadal jest bardzo aktywnym i kreatywnym jej działaczem. Od 2001 r. pełni dodatkowo funkcję Wiceprzewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej oraz członka Naczelnej Rady Lekarskiej. Od wielu lat jest wyjątkowo aktywnym Przewodniczącym Komisji Współpracy z Zagranicą, czego efektem są bardzo bliskie kontakty między Izbą Lekarską w Getyndze a Kujawsko-Pomorską Okręgową Izbą Lekarską w Toruniu.

Jest lekarzem o wysokim autorytecie w środowisku, wzorem zasad etyki i deontologii lekarskiej. Zdobył uznanie środowiska lekarskiego zarówno za walory zawodowe, etyczne jak i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludzkimi. W sposobie bycia charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą i pogodnym podejściem do pacjenta. Stał się wzorem lekarza społecznika promującego idee samorządu zawodowego.

Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu w uznaniu wybitnych zasług doktora  Kazimierza Brydala w pracach samorządu nadała mu zaszczytny Tytuł i Odznaczenie "Pro Gloria Medici", oraz przedstawiła jego kandydaturę do wysokiego odznaczenia państwowego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.