Medal dla Cecylii Iwaniszewskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla Cecylii Iwaniszewskiej

Miasto
Data publikacji: 23 maja 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze otrzyma popularyzatorka wiedzy o Toruniu, wieloletnia działaczka Towarzystwa Miłośników Torunia i Towarzystwa Naukowego w Toruniu dr Cecylia Iwaniszewska. Decyzję o przyznaniu medalu podjęli radni 23 maja 2013 roku.

Dr Cecylia Iwaniszewska jest aktywną działaczką wielu organizacji i stowarzyszeń, zarówno toruńskich, jak i ogólnopolskich. Od 1965 roku należy do Towarzystwa Miłośników Torunia, gdzie od 1967 roku do dziś jest aktywnym członkiem zarządu. Dr Iwaniszewska od wielu lat działa również w Towarzystwie Naukowym w Toruniu i innych, w tym także zagranicznych oraz współpracuje z Radą Miasta Torunia w zakresie nazewnictwa ulic w Toruniu.  Jest również aktywną uczestniczką corocznej kwesty na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Dzięki tej akcji udało się do tej pory odnowić 21 nagrobków.  

Uroczyste odznaczenie medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze nastąpi podczas obchodów 90-lecia działalności ToMiTo. Odbędzie się ono 27 maja 2013 r. o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Cecylia Maria Iwaniszewska z hrabiów Łubieńskich urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie. Jej ojciec Marian Henryk hrabia Łubieński i matka Zofia Slaska wywodzili się z zasłużonych rodzin ziemiańskich o bogatych tradycjach patriotycznych. Dzieciństwo spędziła w Warszawie oraz w Bydgoszczy (lata 1937-1939). W okresie okupacji wraz z rodzicami i siostrami została wysiedlona przymusowo do Warszawy.

Po maturze, zdanej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, w grudniu 1945 r. Cecylia Maria Iwaniszewska podjęła studia na nowoutworzonym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała matematykę i astronomię. Zamierzała wówczas przygotować się do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki. W czasie studiów, od 1 września 1947 r. została zatrudniona jako zastępca młodszego asystenta w Obserwatorium Astronomicznym UMK. Studia ukończyła w sierpniu 1950 r. i jest pierwszym absolwentem astronomii w historii UMK. W okresie represji czasów stalinowskich - od grudnia 1950 r. do sierpnia 1951 r. - z powodów politycznych była zwolniona z pracy w UMK. W tym czasie pracowała dorywczo, m. in. wykonując korekty tekstów naukowych. Po przywróceniu do pracy na uczelni prowadziła różnorodne zajęcia dydaktyczne, ale przede wszystkim wiele czasu poświęcała organizacji Biblioteki Obserwatorium Astronomicznego UMK. W latach 1952-1954 odbyła na UMK studia aspiranckie (doktoranckie). W tym czasie najważniejszym podejmowanym przez nią obszarem badawczym były cechy kinetyczne i fizyczne cefeid i gwiazd zmiennych typu RR Lyrae. W 1959 r. uzyskała doktorat na podstawie rozprawy poświęconej strukturze Drogi Mlecznej w wybranym polu gwiazdozbioru Strzała. Po doktoracie awansowała na stanowisko adiunkta, a następnie starszego wykładowcy (lata 1962-1989). Przez wiele lat prowadziła zajęcia dydaktyczne m.in. dla studentów: astronomii, fizyki, biologii, geografii, archeologii. W latach 1980-1984 pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Astronomii UMK.

Cecylia Maria Iwaniszewska jest autorem 50 prac naukowych w języku angielskim, zamieszczonych w najbardziej prestiżowych, zagranicznych czasopismach naukowych. Ponadto jest autorem blisko 200 artykułów naukowych, artykułów popularno-naukowych i sprawozdań w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i czeskim. Opublikowała również kilka prac naukowych o charakterze dydaktycznym.

Szczególne znaczenie dla promocji miasta Torunia oraz popularyzacji postaci Mikołaja Kopernika miała aktywność naukowa i społeczna Cecylii Marii Iwaniszewskiej w początkach lat siedemdziesiątych XX w. - w związku z przygotowaniami obchodów 500. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Dużą wartość poznawczą zachowuje wciąż monografia autorstwa Cecylii Marii Iwaniszewskiej „Astronomia Mikołaja Kopernika”. Jest również redaktorem i współautorem dwóch prac zbiorowych poświęconych historii astronomii: „Astronomia w Toruniu mieście Mikołaja Kopernika” oraz „Astronomy in Toruń Nichołas Copernicus' native town”. W 1974 r. była współredaktorem materiałów kongresowych odbytego w Toruniu Sympozjum Międzynarodowej Unii Astronomicznej dotyczącego badań Systemu Słonecznego. Przyczyniła się również do utrwalenia w pamięci mieszkańców Torunia oraz środowiska uniwersyteckiego wybitnego astronoma, twórcy toruńskiej szkoły astronomii, prof. Władysława Dziewulskiego. Jest bowiem redaktorem pracy zbiorowej: „Władysław Dziewulski”. Napisała także cieszący się dużym uznaniem skrypt obejmujący zakres wykładów z matematyki, jakie prowadziła dla studentów biologii i archeologii.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.