Marynarze świętowali w Toruniu [wideo] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marynarze świętowali w Toruniu [wideo]

Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2017
Autor: Małgorzata Litwin

Msza, przemarsz przez miasto, uroczysty apel na bulwarze i pokaz musztry paradnej na starówce – tak marynarze świętowali w Toruniu 23 czerwca 2017 r. Dni Morza i 95-lecie powstania Akademii Marynarki Wojennej.

- Po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć na ulicach Torunia marynarzy, podziwiać ich piękne mundury, ceremoniał i efektowny pokaz musztrymówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - W Toruniu jako kolebce tej formacji zawsze pamiętamy o marynarzach i przy każdej okazji podkreślamy znaczenie tego, że właśnie tutaj zaczęła funkcjonować Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. A trwający Rok Rzeki Wisły jest szczególną okazją do podkreślenia związków Torunia z morzem.Już po raz drugi okrągły jubileusz Akademii Marynarki Wojennej marynarze świętowali w Toruniu. Poprzednio zawitali do naszego miasta pięć lat temu, w 90. rocznicę swojej uczelni. To właśnie w Toruniu rozpoczęła się bowiem historia tej znamienitej szkoły, powołanej do życia 1 października 1922 r. Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej była poprzedniczką współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Mieściła się w budynku dzisiejszego hotelu Bulwar, o czym informuje pamiątkowa tablica od strony nabrzeża.

Uroczystości z okazji 95-lecia Akademii Marynarki Wojennej 23 czerwca 2017 r. rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod toruńskimi pomnikami marszałka J. Piłsudskiego, twórcy polskiej Marynarki Wojennej (1918) oraz  generała J. Hallera, który dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem (1920). W kościele garnizonowym została odprawiona msza w intencji uczelni i jej słuchaczy, podczas której rektor Akademii Marynarki Wojennej komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht przekazał świątyni i Toruniowi obraz Maryi Hetmanki Polskiej, odznaczony honorowymi odznakami jednostek marynarki wojennej.

Z kościoła garnizonowego goście honorowi uroczystości i oddziały marynarzy, w tym kompania w marynarskich strojach historycznych, przemaszerowali przez starówkę na Buwar Filadelfijski. Po drodze zaciągnęli wartę honorową i złożyli kwiaty pod pomnikiem Kopernika. Na nabrzeżu wiślanym, w sąsiedztwie dawnej siedziby szkoły, odbył się uroczysty apel jubileuszowy, podczas którego prezydent Torunia przekazał marynarzom miniaturę toruńskiego astrolabium i pamiątkową grafikę z wizerunkiem kotwicy - symbolu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Odbyło się także wręczenie odznaczeń Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Komandor Akademii otrzymał Order Związku, a prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski - Złote Krzyże Związku. Zwieńczeniem obchodów był efektowny pokaz musztry marynarskiej na Rynku Staromiejskim w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

Wieczorem na scenie przy Dworze Artusa wystąpił zespół wokalny Akademii Marynarki Wojennej „Panna Wodna”, który zaprezentował prawykonanie „Pieśni Marynarskich do śpiewu z fortepianem” (nakład i własność Ligi Morskiej i Kolonialnej), ze słowami Janiny Gillowej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...