Magiczny świat sztuki meksykańskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Magiczny świat sztuki meksykańskiej

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Celem wystawy jest zaprezentowanie ciekawego i mało znanego oblicza sztuki meksykańskiej, rozwijającej się z dala od głównych metropolii kraju, w małych miasteczkach i wsiach, mających swych lokalnych twórców, którzy trudnią się rękodziełem.

Mimo powszechnej globalizacji, w meksykańskiej rzeczywistości wciąż żyje dawna tradycja, wierzenia i obyczaje. Z tej to przyczyny wytwory sztuki ludowej są coraz bardziej doceniane, pielęgnowane jako dobro narodowe, stają się również kuszącym obiektem uwielbienia dla wielu osób owładniętych niepohamowaną pasją kolekcjonerską. Jedna z kolekcji, której właścicielem jest Stanisław Kasprzyk, dała asumpt do zaprezentowania szerszej publiczności barwnego i wielowątkowego świata meksykańskiej twórczości lokalnych artystów.

Stanisław Kasprzyk jest doktorem chemii, z zamiłowania zaś kolekcjonerem i znawcą polskiej sztuki ludowej oraz współczesnego rękodzieła twórców meksykańskich. Pierwsza podróż do Meksyku, którą zrealizował w 1981 roku, obudziła w nim nieukrywany zachwyt lokalnym rzemiosłem i potrzebę powtórnego powrotu, który nastąpił po ośmiu latach. Wówczas to całkowicie zafascynowany barwnym światem sztuki indiańskich twórców, nie mógł już oprzeć się potrzebie gromadzenia ich niezwykłego rękodzieła. Początkowo jak urzeczony nabywał zachłannie wszystko, co budziło jego zachwyt, a każda ciekawsza rzecz stawała się obiektem jego kolekcjonerskiego pożądania. Z tej to przyczyny bagaż, który po tej wyprawie wiózł ze sobą do Polski, ważył aż 120 kg!

Kolejne wyjazdy do Meksyku były już nieco inne, bardziej przemyślane, opierające się na zdobytym wcześniej doświadczeniu. Od tej pory z większym znawstwem i bardziej świadomie gromadzi swe zbiory, choć nadal kupowaniu towarzyszy wiele emocji i radość z posiadania. Najbardziej zafascynowany jest stanem Oaxaca i Chiapas. To miejsca, do których powraca regularnie, by podziwiać wysmakowane rękodzieło lokalnych twórców. Poruszając się po meksykańskich stanach, dociera do niewielkich wsi, gdzie kwitnie tradycyjna sztuka. Tym, co Stanisław Kasprzyk ceni najbardziej, są spotkania z artystami, podpatrywanie ich przy pracy i nareszcie zakup ich wytworów. Miejscem, które zwróciło jego szczególną uwagę, stała się wieś Xalitla w stanie Guerrero. Tutaj artyści (Jesus Gadalupe Perez, Javier Martinez Pedro, Estela Ortiz Diaz) trudnią się malarstwem wykonywanym na papierze amaté, zapełnianym scenami przedstawiającymi życie codzienne: wesela, prace na roli, a także święta kościelne i obrzędy ludowe.

Z kolekcji Stanisława Kasprzyka w toruńskim Ratuszu zaprezentowano między innymi prace twórców z Xalitla, obrazki olejne autorstwa rodziny Lorenzo stanowiące przykład malarstwa naiwnego, dużą liczbę zabawek wykonanych z tkanin, gliniane zwierzątka ze stanu Chiapas, drewniane rzeźby najwybitniejszych twórców ludowych z miejscowości San Juan Tilcajete i Arrazola przedstawiające fantastyczne zwierzęta (przykład łączenia realizmu i surrealizmu w sztuce ludowej), obiekty wykonane z papieru maché oraz tkane huipile, torby i pasy Indian ze stanu Oaxaca.

Kurator wystawy: Magdalena Nierzwicka


Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku.
Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.


Data: 
06.10.2012 12:00 — 02.12.2012 17:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.