Lalki z nagrodami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lalki z nagrodami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 października 2014
Autor: Magdalena Kujawa

Spektakl „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa” Teatru Drak z Czech zdobył największą ilość nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania. Grand Prix przyznane przez jury profesjonalne powędrowało do Włoch za spektakl „Malowany ogród” Compagnii TPO.

W ramach Spotkań w Baju Pomorskim przez od 10 do 18 października odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych i nie tylko. Publiczność zobaczyła 13 przedstawień konkursowych przywiezionych przez teatry z Włoch, Grecji, Niemiec, Czech i Polski. Obyły się prezentacje szkół teatralnych, swoje spektakle pokazali też gospodarze. W ramach festiwalu odbyły się również Spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem” oraz przegląd Akcja. Animacja. Przez cały czas działała także muzyczna scena festiwalowa. Przedstawienia konkursowe oceniały trzy składy jurorów: profesjonalny, dziecięcy oraz ZASP-u.

Grand Prix jury profesjonalnego przypadło Włochom z Compagnii TPO. „Malowany ogród” to spektakl teatru tańca dla dzieci, w ciekawy i twórczy sposób wykorzystujący techniki multimedialne. Przedstawienie jest także interaktywne – mali widzowie zostali przez tancerki zaangażowani w sceniczne działania.

Dzieci postanowiły przyznać Grand Prix spektaklowi „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa” Teatru Drak z Czech, łączącemu grę aktorów nawiązującą do konwencji kina niemego, teatr cienia, film i sztuczki magiczne. Przedstawienie, choć wielokrotnie budzi wybuchy śmiechu, jest opowieścią o odchodzeniu i lęku przed śmiercią.

Czechów doceniło także jury profesjonalne przyznając Jiřemu Havelce nagrodę za reżyserię, odtwórcy tytułowej roli Dušanowi Hřebíčce nagrodę za najlepszą rolę męską, a dla zespołowi DVA nagrodę za muzykę.

Nagroda za najlepszą rolę kobiecą powędrowała do Anny Mierzwy za rolę Kuli w spektaklu „Chodź na słówko” Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nagrodę za scenografię do przedstawienia „Byczek Fernando” Teatru Guliwer z Warszawy otrzymał Pavel Hubička.

Wszystkie nagrody przyznawane przez jury profesjonalne ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Torunia.

Jury ZASP-u co roku przyznaje Nagrodę im. Jana Wilkowskiego. To wyróżnienie za mistrzostwo animacji. W tym roku otrzymał ją Artur Romański, odtwórca roli Świni w spektaklu „Smoki” Teatru Animacji w Poznaniu.

Galeria z festiwalu TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.