Kwesta na cmentarzu św. Jerzego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Po raz 13. na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu 1 listopada 2015 r. odbędzie się kwesta, z której dochód będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków. 

Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą z toruńskich nekropolii. Założony w 1811 roku, jednak historią sięga XIV wieku, kiedy to w pobliżu podmiejskiego kościoła św. Jerzego oraz leprozorium wyznaczono miejsce pochówków. To nekropolia niezwykła nie tylko ze względu na piękne, stare nagrobki i wyjątkową atmosferę, ale i dlatego, że to właśnie tutaj, tuż obok siebie, stoją pomniki katolików, i protestantów, co jest świadectwem odwiecznej wielokulturowości Torunia.

Od 2003 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują 1 listopada kwestę na ratowanie nagrobków należących do zasłużonych obywateli miasta lub szczególnie wartościowych artystycznie. W ubiegłym roku udało się zebrać 15.740,66 zł., a w ciągu minionych dwunastu lat kwestowania łącznie blisko 140 tys. zł. Umożliwiło odnowienie 21 nagrobków – pojedynczych pomników i kwater rodzinnych z kilkoma pomnikami.

- Torunianie i goście odwiedzający cmentarz są niezwykle hojni. Wspierają szczytny cel kwesty, ponieważ widzą jej efekty w postaci kolejnych odrestaurowanych nagrobków. A ten cel co roku się nie zmienia – jest nim dbałość o toruńskie dziedzictwo i pamięć o zasłużonych obywatelach Torunia - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zebranymi funduszami zarządza ToMiTo, które współpracuje przy renowacji nagrobków z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK. Prace przy pomnikach prowadzone są latem przez studentów i pracowników zakładu pod nadzorem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Ubiegłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Stefana Srebrnego i jego żony Małgorzaty. Wybitny filolog klasyczny, profesor trzech uczelni: Uniwersytetu Stefana Batorego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, był też aktywnym twórcą toruńskiego życia teatralnego. Kontynuowane są też prace przy kwaterze familii Raapke.

Odnowiony nagrobek prof. Stefana Srebrnego

- Celem tegorocznej zbiórki jest renowacja nagrobka Adolfa Legiejko. Żył on w latach 1880-1953. Był działaczem społecznym i niepodległościowym Kresów Wschodnich, uczestnikiem walk o granice II Rzeczypospolitej. Przez całe życie zawodowe związany z Sądem Okręgowym w Wilnie jako sędzia oraz członek Sądu Honorowego w Kole Wileńskim Zrzeszenia Sędziów i Prokuratorów. Był jednym z autorów artykułów do „Wileńskiego Przeglądu Prawniczego”opowiada prof. Cecylia Iwaniszewska z ToMiTo, która co roku kwestuje na cmentarzu. - Po II wojnie światowej jako repatriant osiadł w Toruniu, podobnie jak uczyniło to część środowiska intelektualnego Kresów – profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego i aktorzy teatrów wileńskich. Mieszkał przy ul. Bydgoskiej 32.

Cel kwesty 2015 - nagrobek Adolfa Legiejko

W tym roku XIII kwesta odbędzie się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego w godz. 9.00 – 15.00. Kwestować będzie ok. 60 osób, w tym m.in. władze miasta, radni, marszałek i sekretarz województwa, rektor UMK, artyści, aktorzy, członkowie ToMiTO, strażacy, marynarze z ORP Toruń. O godz. 11.00 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach zasłużonych torunian.

Warto odnotować, że 2015 r. miasto przeprowadziło remont alei głównej cmentarza, która została utwardzona i wyłożona w części kamienna kostką. Wkrótce zostaną wyremontowane trzy kolejne aleje.

Obejrzyj fotorelację z dotychczasowych kwest

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...