Kulturalne Lato z Młynem Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kulturalne Lato z Młynem Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2014
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Budowa telegrafu akustycznego oraz warsztaty „Dźwięki z odzysku” przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach Kulturalnego Lata w Toruniu. Z animatorami centrum nauki będzie można spotkać się 5 i 6 lipca na toruńskim Rynku Staromiejskim.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu na początku lipca zaprasza do odkrywania zjawisk związanych z rozchodzeniem się fali dźwiękowej. Podczas imprezy na toruńskiej Starówce mieszkańcy Torunia i turyści będą mogli zbudować telegraf akustyczny.

- W przestrzeni fala dźwiękowa rozchodzi się we wszystkich kierunkach, a natężenie dźwięku maleje z odległością. Rura naszego telegrafu będzie stanowiła falowód, kierujący falę dźwiękową do odbiornika, jakim jest ludzkie ucho, dzięki czemu osoby oddalone od siebie nawet o sto metrów będą mogły przekazywać szeptem zrozumiałe dla drugiej strony komunikatywyjaśnia rzecznik centrum nauki w Toruniu Marcin Centkowski.

Animatorzy centrum zbudują podobne urządzenie do tego, które było używane do łączności na statkach czy w fortyfikacjach. Partnerami akcji są Leroy Merlin w Toruniu oraz Fundacja „Nadzieja dla Rodzin”, operator toruńskiej Karty Dużej Rodziny.

„Złomowa orkiestra” zagra na Starówce

Ale to nie koniec spotkań z dźwiękiem. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty „Dźwięki z odzysku – recyklingowa orkiestra”. Zajęcia mają służyć grupowemu tworzeniu kompozycji muzycznych z materiałów odpadowych, takich jak stare bębny od pralek, kanistry, metalowe beczki, kotły, łańcuchy czy puszki. Warsztaty poprowadzą Rafał Kołacki i Rafał Iwański – znani z toruńskiego duetu HATI.

- Użycie odpowiednich bodźców akustycznych oraz motorycznych - w tym przypadku uzyskanych przy pomocy na pozór bezużytecznych i przypadkowych odpadów cywilizacji industrialnej - w sferze muzyki i sztuki jest doświadczeniem mogącym pobudzać wrażliwość estetyczną i wyobraźnię artystyczną człowiekaprzekonuje Rafał Kołacki.

Poprzez zajęcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu chce propagować ideę recyklingu i pokazać, że z wykorzystaniem, niby starych i niepotrzebnych rzeczy, można pobudzić kreatywność i wyobraźnię.

Partnerem „złomowej orkiestry” jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., które nieodpłatnie przekazało materiały na warsztaty.

Udział w zajęciach organizowanych w ramach Kulturalnego Lata jest bezpłatny. Z animatorami pierwszego centrum nauki w regionie będzie można spotkać się 5 i 6 lipca w godz. 12.00-18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Ofertą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do tej pory zainteresowało się ponad 75 tys. osób. Obecnie w siedzibie przy ul. Władysława Łokietka 5 można korzystać z 8 interaktywnych wystaw. oglądać fotografie dzikiej przyrody, a także wziąć udział w 12 warsztatach przygotowanych w okresie wakacyjnym. Więcej informacji o działalności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można znaleźć na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.