Kremacja możliwa w Toruniu

Już niebawem, 12 lutego 2013 r., w Toruniu otwarta zostanie spopielarnia zwłok. Stanęła na miejskim gruncie, przy Centralnym Cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej. Jej właściciel dostał właśnie decyzję o odbiorze inwestycji.

- Toruńska spopielarnia zwłok ma w sumie 450 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek charakteryzuje się nowoczesną bryłą z czarnego klinkieru. Stoi tuż przy największej nekropolii Torunia. Wewnątrz znajduje się duża kaplica, sala pożegnań i pokój gościnny. Wyposażona została w dwa hiszpańskie piece Kalfrisa - mówi właściciel Wiesław Laskowski.

Miasto od początku wspierało budowę spopielarni. W okolicy Centralnego Cmentarza Komunalnego nie ma mieszkańców, którym by taka inwestycja przeszkadzała. Ponadto znajduje się przy głównej drodze i łatwo tam trafić, co będzie ułatwieniem dla osób spoza Torunia. Są też przyczyny ekonomiczne – teren przy CCK należy do gminy, więc do miejskiej kasy wpływają dochody z dzierżawy terenu.

To nie wszystko, co w ostatnim roku zmieniło się na CCK. Zajmująca się komunalnymi nekropoliami miejska spółka „Urbitor” prowadziła tam szereg prac. Wyremontowała alejki i budynek, a przede wszystkim – wybudowała kolumbarium. To pierwsza taka budowla w Toruniu. Składa się z dwóch ścian. Każda z nich ma trzy kondygnacje nisz. W sumie przy ulicy Grudziądzkiej pojawiło się dzięki temu 96 miejsc do składania urn.

Zdjęcie z zasobów właściciela spopielarni

Data publikacji: 2013-02-05