Kręć kilometry dla Torunia

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Toruń weźmie udział w rowerowym wyzwaniu European Cycling Challenge 2017. Każdy rowerzysta może się zarejestrować i kręcić kilometry "na konto" naszego miasta.

Można rejestrować się w tegorocznej edycji European Cycling Challenge 2017 w której po raz pierwszy uczestniczy nasze miasto! Patronat sportowy nad drużyną Torunia objął kolarski Mistrz Świata, zawodnik Team Sky, Michał Kwiatkowski.

European Cycling Challenge jest miejską rywalizacją drużyn rowerowych, której celem jest promowanie zrównoważonej mobilności i korzystania z roweru, jako środka transportu. ECC2017 odbędzie się w maju 2017 roku, start rywalizacji 1 maja a koniec 31 maja br. - To już kolejna rywalizacja, w której będziemy uczestniczyć, wystarczy przypomnieć o styczniowej rywalizacji na ergometrach, którą wygraliśmy. Przed nami European Cycling Challenge, czyli rywalizacja miejskich drużyn rowerowych. Ja również przygotowuję swój rower i włączam aplikację Naviki. To okazja, żeby zadbać o swoje zdrowie, a przy okazji kręcić kilometry dla Torunia we wspólnym wyzwaniu, do której wszystkich zachęcam - mówi prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Wyzwanie polega na wzajemnej rywalizacji miast europejskich i jest otwarte dla wszystkich mieszkańców uczestniczących w nim miast lub dojeżdżających do/z tych miast do pracy, uczelni lub z innych powodów. Akceptowane są wszystkie przejazdy na rowerze, z wyjątkiem jazd o charakterze sportowym. Na przykład: przejazdy z i do miejsca pracy, szkoły, kina, sklepu itp. są traktowane za ważne. Przejazdy są rejestrowane w graniach administracyjnych miasta.

Każde miasto uczestniczące w rywalizacji będzie reprezentowane przez swoją „drużynę miasta”, specjalnie stworzoną do udziału w ECC2017. Osoby mieszkające w mieście lub dojeżdżające do miasta będą mogły przystąpić do drużyny miasta i rejestrować swoje przejazdy korzystając z aplikacji na smartfon NAVIKI, powiększając w ten sposób łączną ilość kilometrów pokonanych przez swoją drużynę miasta. Ilość kilometrów pokonanych przez poszczególne drużyny będzie podawana online i aktualizowana w czasie rzeczywistym na stronie internetowej ECC w trakcie trwania rywalizacji.

kliknij i powiększ

Aby zarejestrować się w rywalizacji należy zainstalować w smartfonie aplikację Naviki, w ramach której można dołączyć do jednej wielkiej toruńskiej drużyny, bądź w ramach „kręcenia” kilometrów dla Torunia stworzyć własną drużynę, np. wśród członków rodziny, sąsiadów czy koleżanek i kolegów z pracy. - Rywalizacja jest bezpłatna, zarejestrować się w aplikacji może każdy. Dodatkowo przygotowaliśmy nagrody dla tych, którzy wykręcą najwięcej kilometrów. W kategorii kobiet i mężczyzn nagrodami będą kamera i aparat fotograficzny, dla najstarszego uczestnika akcesoria rowerowe, a dla najmłodszego -rower. Najlepsza drużyna szkolna otrzyma sprzet sportowy o wartości 1000 zł - zachęca Łukasz Szarszewski, kierownik referatu sportu Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

Rywalizować będziemy m.in. z sąsiednią Bydgoszczą, Gdańskiem, Gdynią, Łodzią i Wrocławiem, Poznaniem i Warszawą, a spośród miast w innych krajach Europy do rywalizacji dołączyły m.in. Barcelona, Budapeszt czy Wilno.

Poniżej znajduje się link do zarejestrowania się w aplikacji Naviki. Przy rejestracji nazwy uczestnika nie można używać polskich liter, np. ą, ę, ł, ś, ć, ź, ż oraz znaku spacji.
http://www.cyclingchallenge.eu/pl/subscribe

Aplikację Naviki można pobrać pod adresem:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.naviki

Apple Store: https://itunes.apple.com/app/naviki-das-fahrrad-navi/id371645683

Windows Store: https://www.microsoft.com/it-it/store/p/naviki/9nblggh5pzz1

Ponadto 27 maja 2017 r. od 14:00 do 17:00 na toruńskiej Barbarce odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem "Toruń na rowery".

Event będzie okazją do wzięcia udziału w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (European Cycling Challenge) – ECC2017.

Program:

14:00   -  start rowerowej kolumny z parkingu przed Areną Toruń - przejazd ścieżką rowerową do ulicy Balonowej, następnie ulica Olszewskiego do kampusu uniwersyteckiego na Bielanach, dalej ulicą Morycińskiego do Polnej, następnie ulicą Barbarka do Szkoły Leśnej na Barbarce. Szacowany czas przejazdu:  ok 45 minut. Przejazd będzie koordynowany przez policje oraz straż miejska.

15:00 - 17:00  piknik rowerowy na polanie przy Szkole Leśnej na Barbarce z atrakcjami: pokazy freestyleowej jazdy na bmx-ach, spotkania ze sportowcami – zawodnicy NESTLE FITNESS, AKADEMIA COPERNICUS, wyścigi rodzinne na rowerach stacjonarnych, znakowanie rowerów przez toruńskich policjantów, konkurs sprawnościowy – jazda rowerem przeciw skrętnym, mobilny serwis rowerowy - czyszczenie, smarowanie łańcucha i kontrola zużycia napędu, regulacja hamulców, regulacja przerzutek, regulacja ciśnienia w kołach, sprawdzenie wszystkich mechanizmów łożyskowych + dokręcenie nakrętek piast, sterów i korbowodu, konkursy rowerowe: tor przeszkód, wymiana dętki na czas, quiz rowerowy, pokazy jazdy na rowerach górskich MTB, konkurs jazdy na monocyklu, zawody w jeździe tandemem, porady fachowców; dostosowanie roweru do sylwetki, ustawianie sztycy siodła i kierownicy, dobór odpowiedniego osprzętu.

Organizatorzy, czyli miasto Toruń i Radio GRA przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników przejazdu i festynu.

Data publikacji: 2017-04-28