Kosmos w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kosmos w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2017
Autor: Magdalena Winiarska
Kosmos w Toruniu

Miłośnicy tematów związanych z kosmosem wzięli udział w konferencji w Młynie Wiedzy i imprezach jej towarzyszących.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 20 maja br. odbyła się druga konferencja stratosferyczna „Near Space”. Po raz pierwszy za to uczestniczyło w niej grono międzynarodowe, do Torunia przyjechali bowiem przedstawiciele czeskich, słowackich i węgierskich instytucji zajmujących się eksploracją kosmosu i badaniami stratosferycznymi. Zagraniczni goście oprócz udziału w konferencji przygotowali również warsztaty.

Konferencja i odbywające się w jej ramach warsztaty zostały dofinansowane z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach zgłoszonego przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy projektu „Visegrad Closer to Space”.

Gości powitał prezydent Michał Zaleski: - Z oczywistym uznaniem przyjmujemy Państwa zamysł, by rozwój technologii kosmicznych i perspektywy eksploracji kosmosu omówić w gronie znawców badań stratosferycznych oraz amatorskich pasjonatów ten dziedziny nauki właśnie w Toruniu. Tu bowiem zachowujemy łączącą Państwa nadzieję, że każde młode pokolenie powinno czynić w tym zakresie duży krok naprzód. Do tej idei jesteśmy bardzo przekonani, pamiętając o tym, że Kopernik nie tylko urodził się w Toruniu w 1473 roku, ale spędził tu dokładnie 18 lat. I związany z tym kod młodości oraz odważnego poznawania kosmosu wpisujemy z życzliwością w przebieg Państwa konferencji – powiedział prezydent miasta.

W konferencji udział wzięli badacze m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Centrum Nauki Kopernik, Creotech Instruments S.A., ABM Space Sp. z o.o., Scanway Sp. z o.o. Wystąpienia dotyczyły przede wszystkim efektów prac i programów, w których brali udział prelegenci oraz ich zespoły. Są to np. konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej REXUS / BEXUS, CanSat, w których polskie ekipy biorą udział od kilku lat, z sukcesami odkrywając nowe obszary do rozwoju. Doskonałym przykładem może być projekt związany z górnictwem kosmicznym realizowany przez zespół Politechniki Wrocławskiej (DREAM).

Gośćmi specjalnymi konferencji byli:

  • Mads Wilson - członek zarządu Copenhagen Suborbitals, jedynej organizacji finansowanej społecznościowo na świecie, która ma w swoich planach wysłanie człowieka w przestrzeń okołoziemską,
  • dr Adam Matusiewicz - jeden ze współzałożycieli i zarazem prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego, wieloletni pracownik naukowy, obecnie tworzy zaawansowane rozwiązania rakietowe w firmie SpaceForest sp. z o. o. wykorzystywane między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną,
  • Esmee Menting - członkini zarządu DARE (Delft Aerospace Rocket Engineering) działającej przy Uniwersytecie w Delft (Holandia), pracuje przy projektach CanSat oraz zajmuje się systemami odzysku rakiet.

Atrakcjom towarzyszącym konferencji sprzyjała pogoda. O godzinie 12:15 spod budynku Centrum wystartowała misja stratosferyczna, dzięki której zostaną przeprowadzone eksperymenty w przestrzeni stratosferycznej. Bezchmurne niebo umożliwiło obserwację startu balonu.

Konferencji towarzyszył też minipiknik popularnonaukowy, w czasie którego można było samodzielnie zbudować „rakietę” z plastikowej butelki i wziąć udział w pokazie startów rakiet wodnych. Dla najmłodszych – i nie tylko zorganizowano zabawy na stanowisku „Helowe balony”, a także grę w giga piłkę planszową połączoną ze sprawdzeniem wiedzy o gwiazdach, rakietach, historii wypraw kosmicznych i badań kosmosu. Osoby powyżej 13. roku życia brały chętnie udział w odbywających się w języku angielskim warsztatach dotyczących m.in. organizacji, przebiegu misji stratosferycznych, śledzenia balonów, konstruowania modułów wykorzystywanych w trakcie realizacji misji stratosferycznych.

Organizatorem konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a współorganizatorem po stronie polskiej Fundacja Copernicus Project.

Patronat nad konferencją objęli: Michał Zaleski, Prezydent Torunia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Kosmonauta.net.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.