Kosmiczne warsztaty w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kosmiczne warsztaty w Młynie Wiedzy

Miasto
Data publikacji: 28 października 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach astronomicznych. Oprócz zajęć praktycznych uczestnicy zapoznają się z sylwetkami i osiągnięciami polskich naukowców w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej. Na początku listopada w centrum nauki rusza druga odsłona „Polskiej Listy Naukowców”.

W tym roku tematem przewodnim projektu są osiągnięcia polskich uczonych w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej. W ramach „PLN2” przygotowano cztery warsztaty dla różnych grup wiekowych. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania z zakresu działalności upowszechniającej naukę. Partnerem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy realizacji projektu jest Fundacji im. Aleksandra Jabłońskiego, działająca przy Instytucie Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Jak działają rakiety? Jak obserwować fazy księżyca?

Zajęcia zatytułowane „Rakietowy odlot” skierowane są do dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Będą poświęcone budowie i uruchamianiu rakiet kosmicznych. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się z czego składa się i jak działa rakieta, wykorzystywana do transportu astronautów w przestrzeń kosmiczną. Podczas zajęć praktycznych będzie można samodzielnie wykonać różne rodzaje rakiet (m.in. rakietę pneumatyczną i odrzutową), sprawdzić jak startują i jak daleko są w stanie polecieć. W ramach warsztatu uczestnicy zapoznają się z sylwetkami i osiągnięciami polskich naukowców w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej.

Drugie z zajęć przygotowanych przez Młyn Wiedzy to „Księżycowy zawrót głowy”. Podczas warsztatu uczestnicy (dzieci w wieku od 6 do 9 lat) zgłębią wiedzę na temat faz księżyca, dowiedzą się jak rozpoznać księżyce planet Układu Słonecznego. Podczas praktycznej części warsztatu uczestnicy zbudują w parach własny zestaw do obserwacji faz księżyca, a także przekonają się, że krajobraz księżycowy nie musi przypominać tego znanego, chociażby z obserwacji naturalnego satelity Ziemi.

Laserowe szachy i stabilność konstrukcji

Dla młodzieży (13-19 lat) przygotowano zajęcia „Inżynieria Al dente”. Na tych warsztatach uczestnicy zamienią się w inżynierów i skupią się na – moście – jednym z najważniejszych i najstarszych wynalazków w historii ludzkości, a także na inżynierii wykorzystywanej w urządzeniach przystosowanych do pracy w kosmosie. W trakcie zajęć będą poruszone podstawowe zasady fizyczne odpowiedzialne za stabilność konstrukcji (inżynieria budowlana, konstrukcyjna, wytrzymałościowa), ekonomia wydatków oraz fizyka naprężeń.

Dla tej samej grupy wiekowej przygotowano laserowe szachy – „Turniej Keth”. To zabawa dla miłośników tej gry. W oparciu o jasne zasady panujące na kwadratowej szachownicy oraz podstawowe zasady optyki gra staje się bardziej atrakcyjna. Zajęcia to doskonały trening umysłu, który ćwiczy koncentracje, refleks i spostrzegawczość. W trakcie warsztatów zostaną poruszone takie zagadnienia jak: prawo odbicia i załamania, natura światła oraz światło laserowe.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Na zgłoszenia czekamy pod adresem poczty elektronicznej: dun@centrumnowoczesnosci.org.pl. W wiadomości należy podać: nazwę zajęć (i termin), w którym chce się uczestniczyć, imię, nazwisko oraz wiek uczestnika. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania puli miejsc na dany warsztat.

Co, gdzie, kiedy?

Wszystkie warsztaty odbywają się w przestrzeni Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5 w Toruniu.

Zajęcia „Rakietowy odlot” i „Księżycowy zawrót głowy” odbędą się w dniach: 8, 9, 10, 15, 16, 22, 29 i 30 listopada w godz. 10.00-11.30.

Warsztat „Inżynieria Al dente” zaplanowano w dniu 16 listopada w godz. 12.00-13.30 i 14.00-15.30.

Turnieje „Keth – laserowe szachy” odbędą się 15 i 23 listopada w godz. 12.00-13.30 i 14.00-15.30.

 

Regulamin uczestnictwa w warsztatach w ramach projektu „Polska Lista Naukowców 2” jest dostępny na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: http://mlynwiedzy.org.pl.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.